news

Złudzenie optyczne wcale nie wskazuje na to, która półkula mózgu dominuje u patrzącego

W którą stronę obraca się tancerka? Zobaczcie:

Niektórym na początku wydaje się, że kobieta porusza się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, inni widzą, jak obraca się w odwrotnym kierunku. Jeśli widzicie tylko jeden wariant, obejrzyjcie porównanie:

Kiedy animacja pojawiła się w sieci, niektóre strony internetowe podały informację, że ci, którzy widzieli ruch zgodny z kierunkiem wskazówek zegara cechowali się dominacją prawej półkuli mózgu, zaś ci, którzy widzieli postać obracającą się w przeciwnym kierunku, mają aktywniejszą lewą półkulę. Prawdziwe wyjaśnienie jest znacznie prostsze.

Naukowcy doszli do wniosku, że wszystko zależy od tego, z której strony najpierw spojrzymy na iluzję. Spoglądając od góry, mamy wrażenie, że ponętna tancerka obraca się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, zaś jeśli zaczniemy od widoku z dołu, będzie się nam wydawać, że kobieta tańczy w kierunku przeciwnym. Nasz układ wzroku preferuje spoglądanie na oglądany obiekt z góry. Nasze percepcyjne skrzywienie skłania do zakładania, że patrzymy na coś od góry nawet, jeśli tak nie jest.

Jeśli w waszych oczach tancerka ciągle obraca się w tym samym kierunku, spróbujcie skupić się na cieniu jej stopy lub odwróćcie wzrok i spójrzcie na nią od nowa z innej perspektywy. [io9, i-Perception]

podobne treści

 • beliar66

  ja np.jak skupie się na lewej tancerce to prawa wydaje się kręcić identycznie natomiast jak spojrzę na prawą i jest to przeciwny ruch…

  Ach Ci naukowcy(amerykańscy) :D

 • plater-zalewski

  Jeśli patrzę na tancerkę i od dołu, i od góry, to jednak zawsze obraca się w prawo, gdyż wiele szczegółów jej postaci mnie w tym upewnia, a zwłaszcza nogi: stopa, przemieszczając się w lewo, pokrywa się z niższą partią łydki drugiej nogi niż przy pokrywaniu się w ruchu w prawo, a cień stopy jednocześnie upewnia mnie, że spoglądam z punktu, znajdującego się powyżej podłogi. Obrót tancerki mógłby być przeciwny do ruchu wskazówek zegara (ujemny), gdyby tego cienia nie było, a nawet jakiś tak mocno sugerujący szczegół, jak ów cień, wskazywał teraz na ,,żabią perspektywę”.
  Za to, jeżeli spoglądamy na tancerkę kątem oka, kiedy to da się pominąć dostrzeganie szczegółów utwierdzających nas co do obrotu jej w prawo, wyobrażenie sobie obrotu w lewo jest dziecinnie proste.
  Tak więc, to nie w spoglądaniu na tancerkę od góry czy od dołu leży sedno sprawy odczucia kierunku jej obrotu w czasie tańca !

 • a2063470

  Jakbym nie obracał monitorem i z której strony bym nie patrzył, zawsze wychodzi zgodnie z ruchem wskazówek (normalnego) zegara i nikt mnie tu nie przekona, że białe jest białe a czarne jest… przepraszam!