gadżety

Złącze Thunderbolt 3 będzie kompatybilne z USB Type-C

Jeśli nie możesz ich pokonać, przyłącz się do nich. Maksyma ta musiała przyświecać kierownictwu Intela, które zadecydowało, że rozwijany przez firmę standard Thunderbolt będzie w przyszłości kompatybilny ze standardem USB Type-C.

Przyszłość standardu Thunderbolt, promowanego przez Intela od roku 2009 jako uniwersalnego standardu przewodów, protokołów i wtyczek przeznaczonych dla różnych urządzeń elektronicznych, od jakiegoś czasu rysowała się w ciemnych barwach. Co prawda jest on dużo bardziej zaawansowany, a przez co oferuje większe możliwości niż zwykłe USB, ale nigdy nie zdobył dużej popularności. Nawet triumf, jakim było wykorzystanie go w komputerach Apple, nie trwał wiecznie ponieważ najnowszy MacBook korzysta już z uniwersalnego złącza USB Type-C.

Intel nie zamierza jednak całkowicie rezygnować z Thunderbolta. Zamiast tego firma zaproponowała nową wersję swojego standardu, która będzie całkowicie kompatybilna ze złączami USB Type-C. Thunderbolt 3, choć jego wtyczki będą wyglądały tak samo jak najnowszy standard USB, będzie miał jednak większe możliwości – jego przepustowość ma wynosić do 40 Gb/s, pozwoli też na połączenie do sześciu urządzeń. Zapowiedziany standard Intela, dzięki zintegrowanej elektronice, pozwolił na wyprowadzenie na zewnątrz szyny PCIe 3.0. W rezultacie przy pomocy Thunderbolt 3 będzie można podłączyć do laptopa na przykład zewnętrzną kartę graficzną. Ale nie tylko. Thunderbolt 3 obsłuży też standard HDMI 2.0, pozwalający na uzyskanie rozdzielczości 4K z częstotliwością 60Hz oraz standard DisplayPort 1.3, który pozwoli wyświetlać obraz z rozdzielczością 5K przy częstotliwości 60 Hz.

Wygląda więc na to, że dzięki zmianie złącza, Thunderbolta może czekać interesująca przyszłość. Pod warunkiem, że standard ten trafi do naszych komputerów.

Zdjęcia: Intel

podobne treści