naukaWiadomości promowane

Ziemskie bakterie mogą przetrwać na Marsie

Najnowsze badania ziemskich bakterii przynoszą dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że niektóre ziemskie bakterie najprawdopodobniej przetrwałyby na Marsie. Zła jest taka, że niektóre ziemskie bakterie najprawdopodobniej przetrwałyby na Marsie.

W grudniu NASA ogłosiła, że Curiosity wykrył na Marsie związki organiczne, ale jeszcze sporo czasu minie zanim naukowcy upewnią się czy przypadkiem nie zostały one tam przywiezione przez łazik z Ziemi. Kwestia wyeliminowania niebezpieczeństwa zanieczyszczenia próbek ziemskimi substancjami jest bardzo istotna z naukowego punktu widzenia. A naukowcy już od jakiegoś czasu zadają sobie pytanie, czy innych rzeczy też nie możemy zawieźć przypadkiem na Czerwoną Planetę. Na przykład bakterii.

Zespół astrobiologów z USA i Rosji postanowił sprawdzić, czy ziemskie bakterie mają szanse przeżyć w marsjańskich warunkach. Dlatego najróżniejsze szczepy ziemskich mikroorganizmów zostały najpierw zamrożone a później poddane działaniu bardzo niskiego ciśnienia, temperatury i braku tlenu. Większość z nich oczywiście nie przeżyła takich warunków.

Wyjątkiem okazały się być bakterie Carnobacterium, na których marsjańskie warunki nie robią najmniejszego wrażenia.

Oczywiście podczas eksperymentów na Ziemi nie można dokładnie odwzorować warunków jakie panują na Marsie, ale badania dają odpowiedź na zasadnicze pytanie – tak, te bakterie prawdopodobnie przeżyłyby na Czerwonej Planecie. Jeśli nie chcemy zanieczyścić nimi Marsa, NASA musi bardzo uważnie sterylizować sprzęt, który jest tam wysyłany. Nie chcielibyśmy dowiedzieć się, że znaleziona tam bakteria, która miała być naukowym przełomem, okazała się być tylko kosmicznym gapowiczem.

Źródłem obrazu jest serwis Shutterstock

podobne treści