design

„Zielony” czerwony blok powstaje w Hiszpanii

Mieszkańcy czerwonego bloku, który powstaje w miejscowości Salburua w Kraju Basków, to prawdziwi szczęściarze. Nie tylko staną się lokatorami  gmachu w żywiołowych kolorach, ale i budynku, który sam tanio wytwarza potrzebną energię.

Zaprojektowany przez architektów z biura ACXT budynek na planie litery „U” powstał z myślą o funkcjonalności, prywatności oraz o oszczędzaniu prądu właśnie. Starannie zaprojektowano więc nasłonecznienie pokojów i wentylację bloku – widoczne na wizualizacji szyby biegnące wzdłuż dachu. Każde mieszkanie ma taki rozkład, by kuchnia i salon wychodziły na ulicę, zaś sypialnie na cichsze podwórko. Na parterze mieszczą się otoczone zielenią wejścia do klatek schodowych oraz do 9 punktów usługowych.

Wszystkie instalacje biegną jednym szybem, by były jak najbardziej wydajne. Co najważniejsze, budynek będzie wytwarzał prąd i ciepło na swój użytek dzięki procesowi kogeneracji. Energia pozyskiwana będzie z gazu oraz odzyskiwana z ciepła produkowanego przez wszystkie instalacje.

This Bright-Red Housing Complex Is Actually Green

This Bright-Red Housing Complex Is Actually Green

242 mieszkań w budynku będzie dostępnych w „dobrej cenie”. [Inhabitat]

podobne treści