news

ZEA uruchomiły największą farmę słoneczną na świecie

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mogą narzekać na brak słońca, piasku i ropy. A dzięki temu ostatniemu również mają również sporo środków, które pozwalają im na przykład zmienić byłe wioski rybackie w tętniące życiem nowoczesne metropolie. Albo pustynie w największą farmę słoneczną na świecie.

W miniony weekend uruchomiono największą pojedynczą instalację fotowoltaiczną na świecie. Nazywa się ona Noor Abu Dhabi, co oznacza po arabsku „światło Abu Dhabi” i, jak nietrudno się domyślić, znajduje się ona właśnie w tym emiracie. Wchodzące w jej skład 3,2 miliona paneli słonecznych może w szczytowym momencie wygenerować prawie 1,2 gigawata energii elektrycznej. To o prawie 20 procent więcej niż obecna największa farma słoneczna na świecie, czyli indyjskie Kurnool Ultra Mega Solar Park.

W porównaniu do tych pokrywających dziesiątki kilometrów kwadratowych projektów, Polska jest zdecydowanie w tyle. Budową największej farmy solarnej w Polsce dopiero zajmie się PGE we współpracy z Grupą Azoty. Obie firmy planują rozmieścić około 16 tysięcy paneli słonecznych na 10 hektarach terenów poprzemysłowych.

Ilustracja: Flickr/mikecogh

podobne treści