news

ZDNET: Microsoft chce strumieniować gry i aplikacje na urządzenia z Windowsem

Wybór Satyi Nadelli na CEO amerykańskiego giganta mógł być odczytywany jako zapowiedź jego wzmożonych działań na polu usług internetowych, jakimi od lat zajmował się zawodowo jej nowy szef. Portal ZDNET donosi, że przypuszczenia te mogą niebawem doczekać się konkretnego odzwierciedlenia w rzeczywiści, bowiem Microsoft pracuje nad przygotowaniem nowego serwisu chmurowego do streamowania gier lub aplikacji na smartfony, tablety i komputery z Windowsem.

Według niezawodnej Mary Jo Foley projekt zostanie oparty na istniejącej chmurze giganta, Microsoft Azur, i otrzyma nazwę „Arcadia”, nawiązującą – podobnie jak Cortana – do planety z popularnej serii gier Halo. Usługa ma być i doskonalszym następcą oprogramowania streamingowego „Rio”, zaprezentowanego przez firmę na jednej z jej tradycyjnych, wewnętrznych spotkań we wrześniu 2013 roku. Dokładnie tak, jak jego poprzednik, serwis będzie umożliwiać swobodne strumieniowanie gier z Xboxa lub PC-ta na urządzenia mobilne z ekosystemu Windowsa, trochę tak, jak czyni to dziś technologia NVIDIA GRID.

Co niezwykle ciekawe, Microsoft rozważał ponoć wyposażenie Arcadii w emulator do gier i aplikacji z Androida, który miałby pomóc mu w znacznym rozszerzeniu oferty jego sklepu dla gadżetów z Windows Phonem. Według źródeł serwisu, ostatecznie porzucił on te plany i rozpoczął prace nad zupełnie nowym narzędziem o takowym zastosowaniu.

Zdaniem Jo Foley, wątpliwe, by gigant z Redmond omówił swą usługę już na zapowiedzianej konferencji w styczniu 2015 roku. Choć firma zdaje się wykazywać większą determinację niż w wypadku programu „Rio”, przyszłość projektu nie jest wciąż do końca pewna i może okazać się inna niż życzyliby sobie jego twórcy. Tak czy inaczej, źródła reporterki twierdzą, że doczeka się on rynkowej premiery, która nastąpi już po oficjalnym debiucie Windowsa 10, najwcześniej jesienią 2015.

Jakkolwiek na to nie patrzeć, byłby to olbrzymi krok na drodze do faktycznej unifikacji flagowych platform Microsoftu, do której dąży Nadella i jego świta.

Źródło: Gizmodo.com

podobne treści