fotonews

Zdjęcia, na których noc wygląda jak dzień

Wydawałoby się, że to plaża sfotografowana w godzinach popołudniowych. Tymczasem zdjęcie wykonano długo po zmierzchu. Złudzenie powstało dlatego, że w najnowszym konkursie amerykańskiego Gizmodo czytelnicy otrzymali za zadanie oszukiwać.

Mieli wykonać fotografie nocnych pejzaży z wydłużonym czasem ekspozycji i dokonać niezbędnych zmian w Photoshopie. Zdjęcie główne przedstawia plażę San Elijo w kalifornijskim San Diego. Nic dziwnego, że jest taka pusta – przecież jest noc. 

Paul Seeber wykorzystał tę samą technikę, by sfotografować Haystack Rock
na plaży w Oregonie. Zdjęcie wykonano Canonem 1D Mark IV z obiektywem
35 mm:

175 Photos of Day Taken at Night
Jennifer Kehl uchwyciła za pomocą Canona 5D mk II piękno skał u wybrzeża Santa Cruz:

175 Photos of Day Taken at Night
Adam Wolf zrobił zdjęcie szosy w Nowym Meksyku w piękną noc dwa dni po pełni Księżyca. Korzystał z Nikona D300:

175 Photos of Day Taken at Night
Craig Copelin wykonał to zdjęcie podczas nocnej przechadzki po Parku Stanowym Hueco Tanks w Teksasie. Smugi światła to pozostałość reflektorów przejeżdżającego samochodu:

175 Photos of Day Taken at Night
James Grabow wykonał zdjęcie ulicy z okna własnego domu. Czas ekspozycji wyniósł aż 8 minut, zaś rolę statywu pełniły dwa kapelusze ustawione na poręczy łóżka. Fotografia udaje zdjęcie świtu, tymczasem jedynym źródłem światła w okolicy była lampa uliczna przy pobliskim skrzyżowaniu:

175 Photos of Day Taken at Night

Pablo N. Piedra utrwalił na zdjęciu noc w portorykańskim rezerwacie Curu. W oddali widać port Puntarenas:

175 Photos of Day Taken at Night Zwycięzcą konkursu został Juan Lizarzaburo, który także mieszka w Puerto Rico, więc zawsze ma niedaleko do plaży. Udało mu się namówić do pomocy znajomych, którzy pozowali na plaży, na przykład grając w siatkówkę. Najlepiej wyszła fotografia „Nocne opalanie”. Zdjęcie wykonano Canonem T2i,
czas ekspozycji wynosił 302 sekundy:

175 Photos of Day Taken at Night

Byłoby szkoda, gdybyście nie zerknęli na 171 zdjęć zgłoszonych na konkurs, które zamieszczono w dużej rozdzielczości w specjalnej galerii na Flickr

podobne treści

  • Vrixx

    A jak sie pozbyl szumu? Recznie ?

  • Wojciech Maj

    @Vrixx, przy takim czasie naświetlania szum jest zupełnie niewidoczny.