foto

Zdjęcia zrobione z latawca trafiły na Google Earth

Co tam widok z satelity, skoro można obejrzeć cudze podwórko z perspektywy balonu albo latawca? Właśnie na takich obiektach latających pracownicy Google Earth wysłali w chmury kamery. Dzięki temu przekonaliśmy się, że możliwe jest uzyskanie doskonałej jakości zdjęć Ziemi w dobrej rozdzielczości bez pomocy satelitów. Co prawda skala przedsięwzięcia jest mniejsza, ale efekty znakomite.

Zdjęcia z balonów i latawców powstały dzięki współpracy Google oraz Public Laboratory for Open Technology and Science. Chodzi o opracowanie „łatwej, taniej i przystępnej” technologii pozyskiwania zdjęć. Nowa idea „fotoreporterstwa obywatelskiego” oznacza dążenie do tego, by każdy mógł utrwalać na zdjęciach swoje otoczenie i środowisko życia. Co ważne: w sposób, który umożliwia wykorzystanie prac także do celów naukowych Fotografie powinny być więc odpowiednio wykonane i opisane.

Dlatego opracowano manual robienia zdjęć z balonów (jakkolwiek to brzmi). Entuzjaści mogą poświęcić swój aparat cyfrowy i około sto dolarów na inne potrzebne elementy (balon, hel, żyłka, butelka po napoju), by stworzyć własną aparaturę pomiarową. Gdy mamy już takie fotografie, narzędzie MapKnitter służy do umieszczenia ich w Internecie. Dzięki geotagom, być może nasze prace znajdą się na Google Earth. [Google Lat Long Blog]

podobne treści