news

Zdjęcia Dubaju z zeszłej dekady jak kadry z przedpotopowego filmu science-fiction

Każdy miłośnik fantastyki i klasyki filmowej z pewnością dobrze zna kultowy już „Metropolis” Fritza Langa. Część scenografii nakręconego w 1927 roku filmu do złudzenia przypomina fotografie, które Martin Becka zrobił kilka lat temu w Dubaju.

Jakim cudem udało się osiągnąć taki efekt Francuzowi? Pomysłowy fotograf nie korzystał w swojej pracy z filtrów w Photoshopie lub innych technik fotomontażu, lecz zwyczajnie użył bardzo, bo aż XIX-wiecznego, sprzętu.

Efekty jego pracy możecie podziwiać na załączonej galerii:

[Martin Becka, Moco Loco]

podobne treści

 • Anonim

  Za wiki (to chyba najlepsze ‚zródło’ dla redakcji):
  1839 – rok uznawany za właściwą datę wynalezienia fotografii. Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane na warstewce jodku srebra, powstałej w wyniku działania pary jodu na wypolerowaną płytę miedzianą pokrytą srebrem.

  Więc jakby to powiedzieć XIX wiek… no chyba, że już ‚Camera obscura’ była w użyciu. To wtedy kilka stuleci wczesniej.

 • kierowca.bcde

  Użył XIX-wiecznego sprzętu i chyba sam przygotowywał materiały światłoczułe, bo gdyby użył dzisiejszych, to efekt pracy byłby prawie identyczny z również dzisiejszymi „analogami”, a wiec na pewno nie taki, jak na zaprezentowanych zdjęciach. Należałoby o tym chyba wspomnieć, żeby nie mydlić ludziom oczu, że stary sprzęt (szkło obiektywu czy migawka) dadzą taki efekt. :)

 • szwajcarski

  @ jaco001
  a według ciebie rok 1839 to w którym stuleciu był?!

 • 1.patryk.4

  Hah, jaco001, miszcz historii :-)

 • Anonim

  :) W pierwotnej wersji ‚newsa’ zamiast XIX był XVIII (wieć nawet nie była to literówka). Pozdrawiam tworzących nowe historie.

 • tomekff

  za każdym razem ubolewam jak chcę obejrzeć u was jakieś zdjęcia w lepszej rozdzielczości niż w poście, klikając na zdjęcie otwiera się ono w takiej samej rozdziałce :/
  …do something

 • Levon Yemenjyan

  @szwajcarski no jak to, 18XX to pewnie i wiek 18! :D:D:D:D