wtf

Zbuntowany rosyjski robot uciekł po raz kolejny?

W połowie czerwca świat obiegła wiadomość, że rosyjski robot, nazwany Promobot IR77, uciekł z placówki badawczej w Permie. Okazuje się, że urządzenie, raz zaznawszy wolności, nijak nie chce podporządkować się rosyjskim naukowcom. Pomimo przeprogramowania, uciekło po raz kolejny.

Promobot IR77 został zaprojektowany do tego, by wchodzić w bezpośrednie interakcje z ludźmi. Wygląda jednak na to, że swoje zadanie potraktował zbyt dosłownie, ponieważ nie wystarczają mu pracownicy Promobot Laboratories w Permie i chętnie zapoznałby się z innymi przedstawicielami gatunku ludzkiego. Ewentualnie doszedł do wniosku, że rosyjskie laboratorium nie jest dla niego.

Ale jego „motywacje” są średnio istotne, ważny jest efekt. A jest on taki, że w połowie ubiegłego miesiąca robot, po tym jak jego czujniki wykryły, że jeden z pracowników nie zamknął drzwi, wymknął się naukowcom. Daleko nie przejechał, ponieważ po pokonaniu 45 metrów na ulicy wyczerpały się jego akumulatory, ale liczy się gest.

Robota przeniesiono do laboratorium i przeprogramowano. Ale pomimo tego Promobot IR77 nadal próbuje opuścić laboratorium. Przynajmniej tak twierdzą jego twórcy:

„Dwukrotnie kasowaliśmy pamięć robota IR77, a pomimo tego nadal cały czas uparcie próbuje wyjść,” twierdzi Oleg Kivokurtsev, współzałożyciel Promobot. „Rozważamy rozmontowanie IR77 ponieważ nasi klienci mogą nie życzyć sobie akurat takiej funkcjonalności.”

Choć sytuacja wygląda dość nietypowo, to ostatnie zdanie może być do niej kluczem. W końcu firma przygotowuje się właśnie do wypuszczenia swojego robota na rynek. Co prawda nie można całkowicie wykluczyć tego, że robot rzeczywiście buntuje się przeciwko swoim twórcom, wydaje się jednak, że dużo bardziej prawdopodobne jest to, że historia Promobota IR77 jest tylko promocją marki.

Zdjęcie: Promobot

podobne treści