news

Zatrzymano właścicieli największej w Polsce kopalni kryptowalut

Jak informuje prokuratura, zatrzymano właścicieli największej polskiej kopalni kryptowalut. Śledczy stawiają im zarzuty wyłudzenia około 4,5 miliona złotych.

Jak ustalili śledczy, zatrzymani Dominik H., Piotr W. oraz Marcin K. prowadzili największą w Polsce znaną kopalnię kryptowalut, której największy oddział znajdował się na terenie starej hali spawalni FSO w Warszawie. O skali przedsięwzięcia niech świadczy to, że w tej tylko hali regały z maszynami obliczeniowymi w Warszawie zajmowały powierzchnię ponad 3 tys. m2, a nad wydobywaniem różnych kryptowalut pracowało w niej około 3 tysięcy maszyn różnego typu.

Wydobywanie kryptowalut nie jest oczywiście nielegalne, ale skala działania zatrzymanych sprawiła, że potrzebowali oni dużo kapitału. I tu właśnie pojawia się problem. Według śledczych zatrzymani namawiali innych na inwestycje w swoją kopalnię kryptowalut w zamian za co obiecywali udział w zyskach. Według prokuratury takie umowy zostały przez nich zawarte z co najmniej 108 pokrzywdzonymi, od których pozyskano łącznie około 4,5 miliona złotych. Problem w tym, że nie zdobyte w ten sposób pieniądze nie były inwestowane zgodnie z umową, a przeznaczone między innymi na grę na giełdach kryptowalut.

Śledczy postawili zatrzymanym zarzut wyłudzenia pozyskanych pieniędzy. Pełna kwota nie jest jeszcze znana ponieważ cały czas zgłaszają się kolejni poszkodowani. Prokuratura szacuje, że finalna wartość wyłudzonych środków może oscylować w granicach 10 milionów złotych.

Ilustracja: Flickr/Nathan11466

podobne treści