news

Zaskarżył Facebooka po tym, jak jego córka zamieściła na profilu rozbierane zdjęcia

Ojciec 12-latki z Irlandii Północnej złożył pozew cywilny przeciwko
najpopularniejszemu portalowi społecznościowemu po tym, jak jego
pociecha postanowiła się obnażyć w Sieci. Kto jest winien? Opiekunowie, którzy nie wpoili dziewczynce, że oferowanie usług seksualnych nie leży w dobrych obyczajach, czy Facebook, który powinien sprawdzać, czy użytkownicy skończyli 13 lat i przeglądać każde zdjęcie?

Adwokat powoda, pani Hilary Carmichael, uważa, że firma powinna lepiej stać na straży zasad, które sama wprowadziła: „Portal oczekuje, że dzieci dobrowolnie zadeklarują swój prawdziwy wiek i nie wprowadziła żadnych procedur weryfikacyjnych. Moim zdaniem, granica wieku powinna wynosić 18 lat, ale kłopot w tym, że firma nie potrafi nawet dopilnować, by z portalu nie korzystały dzieci poniżej 13 roku życia. Tymczasem Facebook mógłby łatwo wprowadzić jakiś sposób kontroli, na przykład wymóg podania numeru paszportu”.

Pani Carmichael mówi, że zamieszczone przez dziewczynkę zdjęcia miały „podtekst seksualny”. 12-latka „miała na sobie dużo makijażu, przybierała prowokujące pozy i wygląda na znacznie starszą, niż jest w rzeczywistości”. Dziewczynka zamieściła na Facebooku nie tylko takie fotografie, ale i swoje dane osobowe, włącznie z adresem zamieszkania i nazwą szkoły.

Pozew złożony w poniedziałek w sądzie w Belfaście oskarża
Facebooka o „zaniedbanie” i stworzenie „ryzyka wyrządzenia dziecku krzywd seksualnych i fizycznych”. Powód domaga się znacznego odszkodowania. [Jezebel, BBC]

podobne treści

 • koszal2

  ja pier”£$!£%£. co za debil, zamiast wymyslac jakies pretensje i pozwy powinien chyba nad swoim dzieckiem popracowac. Bezstresowe wychowanie rzadzi :D

 • black.m.river

  „Moim zdaniem, granica wieku powinna wynosić 18 lat” – Dzięki takim wypowiedziom mój syn uważa, że Gizmodo to „chłam dla wapniaków”

 • dummy

  „Dzięki takim wypowiedziom mój syn uważa, że Gizmodo to „chłam dla wapniaków” ”

  … bo gizmodo cytuje adwokatów?

 • sebek.b

  facebook nie jest wstanie sprawdzic czy dziecko nie zamieszcza swoich fotek na nim poprosu nie jest mozliwe zeby facebook zatrudial pracownikow ktorzy caly czas siedza i wertuja ludzi prywatne fotki. Glupszej rzeczy niz podanie numeru paszportu nie slyszalem wiekszosc ludzi (amerykanow) nie ma paszportu nigdy nie mialo.

 • pumyj

  na FB jest miliony osob technicznie nie jest mozliwe sprawdzenie wszystkich zdjec a nawet jesli to chcialbys zeby ktos obcy przegladal twoje prywatne fotki? Rodzice to byla jest i bedzie pierwsza linia obrony tutaj chcac zwalic odpowiedzialnosc i przy okazji zarobic kupe szmalu pozywaja ludzi… proste.