nauka

Zapach komety

Dzięki świetnie zrealizowanemu krótkometrażowemu filmowi Tomasza Bagińskiego, informacje na temat misji sondy Rosetta dotarła do świadomości szerszej grupy odbiorców. Ale premiera „Ambition” to nie jedyne wydarzenie z nią związane, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu – ESA pochwaliła się także nowymi danymi na temat składu chemicznego komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Choć Rosetta dopiero przygotowywana jest do historycznego manewru osadzenia lądownika na powierzchni jądra komety, już od dłuższego czasu pracują jej spektrometry masowe wchodzące w skład instrumentu badawczego o nazwie ROSINA. W ubiegłym tygodniu ESA pochwaliła się wrześniowymi wynikami badań komy komety, czyli obłoku pyłu i gazu, który powstaje pod wpływem promieniowania, kiedy kometa zbliża się do Słońca.

Czego dowiedzieliśmy się dzięki tej analizie? Po pierwsze wyniki wydają się potwierdzać hipotezę o tym, że to właśnie komety były źródłem wody znajdującej się obecnie na Ziemi – większość cząsteczek wykrytych przez instrument ROSINA to właśnie para wodna. Ale dowiedzieliśmy się także, że koma 67P/Churyumov-Gerasimenko straszliwie śmierdzi.

A właściwie śmierdziałaby, gdyby w okolicy znajdował się ktoś, kogo nos byłby w stanie wywąchać cokolwiek w próżni kosmosu. Spektrometry Rosetty wykryły bowiem tlenek węgla, dwutlenek węgla, amoniak, metan, metanol, formaldehyd, dwutlenek siarki, siarkowodór, cyjanowodór oraz dwusiarczek węgla. Zgoda, nie jest to kompozycja zapachowa, która byłaby przyjemna dla naszego powonienia, ale według hipotez to właśnie z takich związków składała się pierwotna mieszanina, która dała początek życiu na Ziemi.

Naukowcy z ESA mają oczywiście nadzieję, że sonda Rosetta, a zwłaszcza lądownik Philae, dostarczą jeszcze więcej informacji na temat budowy komety 67P/Churyumov-Gerasimenko, dzięki czemu w przyszłości będzie można odkryć różnice (jeśli takie oczywiście występują) w budowie komet pochodzących z pasa Kuipera (jak 67P) oraz tych pochodzących z obłoku Oorta. A może nawet rzucić nowe światło na mechanizm powstawania życia.

podobne treści