gadżetynews

Założyciel Oculus Rift: Apple nie ma „wystarczająco dobrych komputerów” by uruchomić na nich nasze gogle

Palmer Luckey, założyciel Oculus VR, firmy stojącej za goglami Oculus Rift, właśnie „nagrabił” sobie u fanów Apple. W rozmowie z serwisem ShackNews stwierdził bowiem, że Oculus rozważy wsparcie dla Maków, kiedy Apple postanowi wypuścić „wystarczająco dobry komputer”.

Żeby jednak oddać mu sprawiedliwość, nie chodziło o osobistą niechęć do komputerów z jabłuszkiem na obudowie. Według niego problemem w przypadku technologii wirtualnej rzeczywistości jest to, w jaki sposób Apple konsekwentnie podchodzi do projektowania swoich komputerów. W skrócie – nie nadają się one do tego typu zastosowań.

„To zależy od Apple. Jeśli kiedyś postanowią wypuścić wystarczająco dobry komputer, zrobimy to,” odpowiedział Luckey na pytanie o to, czy Oculus rozważa wsparcie dla komputerów Mac. „Wszystko sprowadza się do tego, że Apple nie uznaje GPU za priorytet. Można kupić Maca Pro za 6 tysięcy dolarów z najlepszym AMD FirePro D700, ale on nadal nie będzie spełniał naszych rekomendowanych wymagań.”

I ma w tym sporo racji ponieważ komputery Apple projektowane są do innych zastosowań niż gry. A gogle VR bazują bardzo mocno na możliwościach kart graficznych wykorzystywanych zwykle do gier.

„Jeśli postawiliby na najlepsze GPU, tak jak robili to kiedyś, bardzo chętnie wprowadzimy wsparcie dla Maków,” dodaje Luckey. „Ale obecnie po prostu nie mają żadnej maszyny, która do tego by się nadawała, więc nawet jeśli moglibyśmy to zrobić od strony oprogramowania, te komputery po prostu nie nadawałyby się do tego, by uruchomić na nich większości programów [VR].”

Stanowisko Luckeya jest ciekawe, zwłaszcza w kontekście tego, co jeszcze niedawno zapowiadał Tim Cook, CEO Apple. Przy okazji styczniowej konferencji, na której Cupertino chwaliło się wynikami finansowymi, Cook sugerował, że kierowana przez niego firma zainteresowana jest VR. Czyżby miało to oznaczać zmianę podejścia Apple do wykorzystywanych przez firmę kart graficznych?

zdjęcie: Flickr/eVRrydayVR

podobne treści