wtf

Założyciel giełdy kryptowalut hasła do pieniędzy klientów zabrał ze sobą do grobu

Śmierć współmałżonka jest wystarczająco traumatycznym przeżyciem. Jednak kiedy jest on jednocześnie jedyną osobą posiadającą dostęp do milionów w kryptowalutach klientów, cała sprawa nagle podnosi się na zupełnie inny poziom.

A tak właśnie stało się w przypadku kanadyjskiej giełdy QuadrigaCX. Jej założyciel i szef, trzydziestoletni Gerry Cotten, zmarł nagle w grudniu ubiegłego roku. Jakby tego było mało, był on jedyną osobą, która znała hasło do zaszyfrowanego laptopa, na którym w tzw. cold wallet, przechowywane było większość aktywów klientów giełdy. Na zaszyfrowanym urządzeniu znajduje się, bagatela, około 137 milionów dolarów. I na razie nie można się do niego dostać.

Nie żeby nie próbowano. Jennifer Robertson, wdowa po Cottenie, w ramach postępowania, które ma zabezpieczyć giełdę przed roszczeniami, zeznała pod przysięgą, że tylko jej mąż znał hasło służące do odszyfrowania osobnego, nie połączonego z Internetem laptopa, na którym przechowywane były kryptowaluty, którymi giełda nie obracała w danej chwili. Jest to częste zabezpieczenie przed próbami kradzieży. Na dysku urządzenia znajdują się kryptowaluty o wartości około 190 milionów dolarów kanadyjskich, czyli około 137 milionów dolarów amerykańskich. Wdowa wynajęła ekspertów od zabezpieczeń, którzy wykonali już między innymi profil psychologiczny jej zmarłego męża i pracują nad złamaniem zabezpieczeń komputera.

Na razie zabezpieczeń komputera nie udało się złamać, ale jednemu ze specjalistów udało się już dostać do roboczej skrzynki pocztowej zmarłego. Giełda potrzebuje więcej czasu, by złamać zabezpieczenia i z tego powodu prosi sąd czasową ochronę przed wierzycielami.

Sytuacja klientów QuadrigaCX nie jest więc godna pozazdroszczenia, ale są jeszcze szanse, że uda im się odzyskać pieniądze. Ale jednocześnie przypomina to o tym, że giełdy kryptowalut nie są regulowanymi instytucjami finansowymi i wcale nie muszą mieć opracowanych procedur na wypadek nadzwyczajnych sytuacji.

Ilustracja: Flickr/cwwycoff1

podobne treści