nauka

Załogowa wyprawa na Marsa może nieść większe ryzyko raka niż wcześniej sądzono

Nie jest żadnym zaskoczeniem, że przyszła załogowa wyprawa na Marsa wiąże się z ryzykiem dla astronautów. Nie chodzi jednak tylko o bezpośrednie ryzyko śmierci, ale też o promieniowanie, które będzie miało dłuższy wpływ na ich dalsze życie. Nowe badania, opublikowane w Nature, sugerują, że w przypadku lotu na Czerwoną Planetę ryzyko zachorowania na raka będzie większe, niż wcześniej sądzono.

Naukowcy z University of Nevada w Las Vegas opublikowali nowe badanie związane z wpływem promieniowania, jakiego można spodziewać się podczas marsjańskiej misji, na zdrowie przyszłych astronautów. Oczywiście opiera się ono na modelach, ale przyjęty przez nich nowy, kumulacyjny model, uwzględniający wzrost zagrożenia rakiem również dla komórek znajdujących się obok komórek nie uszkodzonych bezpośrednio przez promieniowanie kosmiczne, wskazuje na to, że całkowite ryzyko zachorowania na raka w rezultacie podróży na Czerwoną Planetę, może być nawet dwa razy większe niż wcześniej sądzono.

Jest to o tyle istotne, że technologie stosowane obecnie opracowywano z myślą o krótkotrwałej ekspozycji na promieniowanie kosmiczne, którego wpływ jest dodatkowo osłabiany przez działanie ziemskiej magnetosfery, więc będą w stanie jedynie w niewielkim stopniu zmniejszyć ryzyko. Zwłaszcza, że astronauci lecący ma Marsa będą wystawieni na promieniowanie przez długie miesiące.

„Eksploracja Marsa wymagać będzie misji trwających po 900 dni i dłużej, podczas których [astronauci spędzą] rok w głębokim kosmosie, gdzie ekspozycja na energię galaktycznego promieniowania kosmicznego jest nieunikniona,” wyjaśnia Francis Cucinotta, jeden ze współautorów badania. „Współczesne techniki zatrzymywania promieniowania, w najlepszym wypadku, zmniejszą to ryzyko w umiarkowanym stopniu.”

Nie dziwi więc, że naukowcy wzywają do podjęcia działań w kierunku lepszego zrozumienia zagrożenia oraz do opracowania takich rozwiązań, które będą w stanie skuteczniej ochronić astronautów. Zwłaszcza, że do pierwszej misji załogowej na Marsa zostało jeszcze trochę czasu.

Zdjęcie: Flickr/J.Gabas Esteban

podobne treści