newstablety

Zagrozić iPadowi

Zaraz po premierze iPhone’a wszyscy czekali na kogoś, kto odważy się z nim zmierzyć. Teraz sytuacja jest podobna. Tym razem jednak chodzi o iPada. Prędzej czy później powstanie tablet, który stanie z nim w szranki. Jaki powinien być?

Tak, jak jedyną właściwie prawdziwą konkurencją dla iPhone’a są telefony na systemie Android, tak również wiele wskazuje na to, że to właśnie androidowe tablety będą głównym rywalem iPada. Google ma potencjał, siłę przebicia, i ma bardzo dobry system, który trafił na jedne z najlepszych telefonów, jakie można kupić. Niestety, niektórzy z obecnych konkurentów iPada na razie podążają niewłaściwą drogą. Oto, czego potrzebują:

Niezależność

iPad ma różne wady, ale jedna jest naprawdę zasadnicza: tablet istnieje samodzielnie. Zanim go w ogóle użyjesz, najpierw musisz go zsynchronizować z komputerem. Z urządzenia nie można zaprenumerować podcastów. Trudno jest nań przenieść pliki, które nie są muzyką albo filmem. Nie ma widocznego systemu plików. To naprawdę wielki iPod. Bardziej akcesorium, niż komputer.

A Android z samej swej natury jest od iPhone OS bardziej niezależny. System potrafi pobierać dane z internetu i nie wymaga podłączenia do żadnego komputera. Aplikacje mają dostęp do systemu plików, który ma klasyczną hierarchię folderów. Oczywiście, Android też nie jest idealny.

System nie oferuje żadnego prostego sposobu na przeniesienie muzyki i filmów na telefon. Dlatego potrzebna byłaby prosta aplikacja, pozwalająca na kopiowanie plików z dowolnego urządzenia, tak jak kopiuje się pliki na nowego laptopa. Ale komputer powinien być potrzebny tylko do tego. Idealny tablet powinien działać zupełnie samodzielnie.

Akcesoria

Idealny tablet nie jest akcesorium, ale ich potrzebuje. Akcesoria do iPada są ściśle kontrolowane i dlatego nieco… hmm, oszczędne. Tablet na Androidzie powinien mieć dwa wejścia USB, które pozwolą podłączyć dowolną klawiaturę, pamięć masową czy nawet telefon na Androidzie.

Zresztą system Google’a już teraz potrafi obsługiwać pamięć masową w postaci kart microSD. Dlatego dodanie innych jej postaci nie powinno być problematyczne. A byłoby bardzo przydatne. iPad tego nie umie. Android – powinien.

Obsługa multimediów

iPad nie jest najlepszy do odtwarzania filmów. Obsługuje jedynie a) filmy z iTunes, b) wyeksportowane z iMovie, c) specjalnie przekonwertowane przy pomocy specjalnego oprogramowania. Nie jest to wygodne. Dlatego Android powinien obsługiwać kodeki. Kto by nie chciał obejrzeć na tablecie filmu w formacie Xvid czy DivX? Google powinien o to zadbać.

Błędy Apple to szansa dla Google

Apple stworzył tablet powiększając telefon, a nie zmniejszając laptopa. I to była dobra decyzja. Dobra, bo dzięki temu użytkownicy dostali urządzenie, które działa cały dzień na jednym ładowaniu baterii, jego interfejs jest stworzony do obsługi przez ekran dotykowy, a do tego od razu można było na nie ściągnąć mnóstwo aplikacji.

Ale jednocześnie Apple narzucił na iPada te same ograniczenia, które dotykają iPhone’a. Ograniczenia, które może mają sens dla telefonu, ale dla tabletu już nie. Dlatego Google może wiele rzeczy zrobić lepiej. Jednak nie zrobi tego sam. Potrzebuje do tego firm, które są wstanie stworzyć odpowiedni sprzęt. Razem są w stanie zagrozić iPadowi. [John Herrman/giz]

podobne treści

 • koven

  Jest coraz więcej tabletów opartych na Windows 7, które potrafią to wszystko, do czego w tabletach applowi czy androidowi jeszcze daleko. Hanvon,Viliv, Archos itd..

 • blabla

  a moim zdaniem ładowanie do tabletu systemu Windows (w jakiejkolwiek wersji) jest kiepskim pomysłem. Żaden z nich nie został zaprojektowany do współpracy z ekranem dotykowym. No i są bardzo zasobożerne. Nie wyobrażam sobie na przykład sytuacji kiedy na moim tablecie brakuje miejsca ponieważ usługa odzyskiwania systemu pochłonęła całą przestrzeń dyskową na backupy ‚najważniejszych DLLi’ do tego cała ta głupia (a z drugie strony sprytna?) idea Windows Side By Side, która np w Viscie od tak zabiera nam (zaraz po świeżej instalacji systemu i obu serwispaków) 9 gigabajtów dysku…. Niieeee systemy od Microsoftu to samo zło

 • t

  I co z tego że windows zabierze 10 może 20 gb jak dodadzą dysk np 160 gb albo większy co zdeklasuje na starcie większość ipadów pod względem pojemności

 • big_marian

  A jak z długością pracy na jednym ładowaniu wygląda sytuacja w przypaku tabletów z Win7 ?

 • Anonim

  Moim zdaniem najlepszym wyjściem dla MS jest tablet na WP7