news

Zagłusz wuwuzele!

Zamiast zakazywać stosowania na stadionach Mundialu wkurzających trąbek,
można je wyciszyć w transmisjach telewizyjnych. Wystarczy odpowiedni filtr, który wyeliminuje dźwięki o pewnej częstotliwości z nagrań meczy.

Instrument zwany w RPA „wuwuzela” niespodziewanie stał się jednym z tematów mundialowej debaty. Kibice narzekają, że ryk trąb przeszkadza im w oglądaniu meczu i pozostaje w uszach długo po ostatnim gwizdku. Innym hałas się podoba. Brytyjscy fani futbolu zaczęli wykupować wuwuzele w takim tempie, że sprzedawcy nie nadążają z ich sprowadzaniem.

Niemiecki blog Surfpoeten proponuje kompromis: oprogramowanie z filtrem, który wyciszy dźwięki wuwuzeli. Wystarczy wiedzieć, że trąby brzęczą na częstotliwości 233 Hz, z wstawkami 466 Hz, 932 Hz oraz 1864 Hz.

Wynalazca, który prowadzi Surfpoeten, wprowadza sygnał dźwiękowy z telewizora do komputera Mac Mini z Logic Express. Kilka filtrów EQ eliminuje dźwięki wydawane na konkretnych częstotliwościach, a z transmisji znikają vuvuzele i mecz da się oglądać.

Być może stacje telewizyjne zainteresują się tym rozwiązaniem przed kolejnymi rozgrywkami. Powinny, tym bardziej, że moda na trąbki rozpowszechnia się poza RPA. [Paul Adams – Popular Science, Guardian]

podobne treści

 • fokka

  baran meczy. mecz – meczów

 • Anonim
 • Anonim
 • Rafał Tomański

  4 lata temu miałem tą samą wątpliwość w głowie, jak słyszałem komentatorów zapraszających na „skrót z dzisiejszych meczy”. nie dawało mi spokoju, sprawdziłem, okazuje się, że obie formy są poprawne.

  tak samo można mówić mieczy, nie tylko mieczów. Geralt był w posiadaniu dwóch mieczy (po rozegraniu trzech meczy) :)

 • Rafał Tomański

  a poza tym to jest bardzo dobry pomysł na te trąbki. z jednej strony sami piłkarze mówią, że tak się tam kibicuje, to już lepiej je zostawić jako lokalny koloryt, ale z drugiej przed telewizorem mecz brzęczy niesamowicie. żeby nie powiedzieć, że meczy… :)

 • gutomski

  nadawca tv np tvp1 z pewnością może też wyciąc ta częstotliwość, kazdy realizator tv na pewno ma taką mozliwość