naukanews

Żaden komputer nie dorówna mózgowi

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda zaobserwowali dzięki nowej technice animacji, że nasze mózgi zawierają znacznie bardziej skomplikowane „układy scalone” niż dotychczas sądziliśmy. Synapsy nerwowo-nerwowe w mózgu, czyli zakończenia neuronów komunikujące się z innymi komórkami, nie działają na zasadzie zerojedynkowej, tylko jak sprawne mikroprocesory. A mamy ich w mózgu biliony.

Doniesienia naukowców opublikowano w najnowszym numerze pisma Neuron. Informacje o budowie  mózgu udało się pozyskać dzięki nowej technologii, zwanej tomografią szeregową. Polega na łączeniu serii zdjęć spod mikroskopu w model trójwymiarowy. Badana tkanka z materiałem światłoczułym jest cięta na skrawki, układana na szklanej płytce, podświetlana i fotografowana pod mikroskopem elektronowym. Następnie oprogramowanie tworzy z serii zdjęć model 3D.

Na powyższym zdjęciu możemy oglądać mózg myszy przestawiony w ten sposób. Komórki nerwowe mienią się na animacji na zielono, widać też poszczególne synapsy.

Stephen Smith, profesor fizjologii molekularnej i komórkowej, powiedział, że nowe badania dowodzą bardziej złożonej budowy mózgu, niż kiedykolwiek przypuszczaliśmy:

Każda synapsa jest jak mikroprocesor – ma miejsce na przechowywanie danych i i ich przetwarzanie. Nie działa na zasadzie „bramka otwarta, bramka zamknięta”. Zawiera tysiąc nanoprzełączników. Jeden ludzki mózg ma więcej połączeń niż wszystkie komputery, rutery i sieci internetowe na świecie.

Ci naukowcy to potrafią dobrać porównanie! [Cell.com, CNET]

podobne treści

  • Anonim

    Tylko dlaczego potrafimy swiadomie tak malo z niego wycisnac

  • bobik

    Nasz Stwórca jest wspaniały!

  • a9w

    bobik, patrząc na to jak niektóre kobiety cierpią podczas okresu śmiem w to wątpić. A czy żaden komputer nie dorówna mózgowi też wątpię możne nie dorównuje w jakiś tam sensie ale skomplikowana budowa nie znaczy, że mózg jest bardziej wydajny niż jakikolwiek komputer który może być tworzony.