news

Zabutelkowany oddech najsłynniejszych astronautów na aukcji

Niepozorny pojemnik z płynem to kawałek historii lotów kosmicznych. Zawiera wilgoć wydychaną podczas wyprawy Apollo 11, w której wzięli udział Neil Armstrong, Buzz Aldrin i Michael Collins, czyli pierwsi ludzie na Księżycu.

Butelkę wystawiono na aukcji pamiątek z misji Apollo 11, razem z listami, dokumentami (np. planem lotu) i częściami skafandrów astronautów. Jednak to płyn zawierający skondensowaną wilgoć parującą z ciał załogi budzi zainteresowanie jako najbardziej niezwykły eksponat. Krążą przypuszczenia, że wypicie tej cieczy zamienia w superbohatera, ale nikt nie chce ryzykować przypuszczeń co do smaku.

Pojemnik o wysokości 6 centymetrów jest w części wypełniony płynem z wilgoci przechwyconej przez pokładową klimatyzację. Na butelce czytamy: Apollo 11, Post Flight Waste Tank 0720Z 7/25/69. Oficjalna wersja opisu przedmiotu brzmi „skondensowany oddech astronautów”.

System klimatyzacji podczas misji Apollo był niezwykle skomplikowany, składał się z 180 części i wykonywał 23 funkcji, w tym utrzymywanie pożądanej temperatury, wentylowanie skafandrów, wentylowanie pomieszczeń, filtrowanie powietrza, usuwanie dwutlenku węgla, usuwanie brzydkich zapachów przez filtrowanie powietrza i utrzymywanie wilgotności powietrza między 40 i 70 procentami. [Apollo Experience Report, JSC, Apollo Saturn Facts, RR Auction, CNET]

podobne treści

 • a

  Chcialbym poznac tego pacana od oficjalnych tlumaczen

  @waste tank

 • t

  @ a

  Akurat nie widzę problemu:
  „Na butelce czytamy” to nie koniecznie „Oficjalna wersja opisu przedmiotu”. Te mogą się różnić i pewnie o to chodzi.

  Ale grunt to dowalić tłumaczowi, tylko od tego penis nie rośnie, cyca nie przybywa.