naukanewsstyl życia

Zabójczy dla raka skóry duet

Naukowcy z New Jersey doszli do wniosku, że aktywność fizyczna oraz regularne spożywanie kofeiny zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry. Warto więc znaleźć miłą kafejkę kilka przecznic od biura i codziennie udawać się tam pieszo.

Badanie polegało na porównaniu częstotliwości występowania raka skóry u myszy. Część laboratoryjnych gryzoni zachęcano do biegania na kołowrotku i częstowano kofeiną, zaś resztę zachęcano do lenistwa i nie pojono kawą. U pierwszej grupy prawdopodobieństwo wystąpienia raka było o 62 procent mniejsze. Do tego jeśli nowotwory już się pojawiły, u aktywnych myszy-kawoszy były one o 85 procent mniejsze.

Yao-Ping Lu z Rutgers Ernest Mario School of Pharmacy w Piscataway powiedział na dorocznej konferencji Amerykańskiego Stwoarzyszenia Badań nad Rakiem: „Moim zdaniem, możemy śmiało założyć, że wyniki badań byłyby podobne u ludzi, więc powinniśmy stosować leczenie i profilaktykę wykorzystujące te środki”. Jego zdaniem, kawa i ćwiczenia są tak dobre dla organizmu, ponieważ łagodzą stany zapalne.

A co, jeśli espresso raczymy się chętnie, ale ćwiczeniom mówimy nie? Myszy, które zażywały kofeinę, ale prowadziły leniwy tryb życia, i tak miały się lepiej od tych stroniących od kawy: chorowały na raka skóry 27 procent razy rzadziej, zaś występujące u nich guzy były o 61 procent mniejsze. Myszy skłaniane do ćwiczeń ale pozbawione kofeiny chorowały 35 procent razy rzadziej i miały o 40 procent mniejsze zmiany nowotworowe. Też dobrze! [American Academy of Cancer Research, zdjęcie: : Shutterstock/privilege]

podobne treści