internetvideo

Za ile ruchu w sieci odpowiada Netflix?

Nie da się zaprzeczyć temu, że Netflix jest popularną usługą. Bardzo popularną. Ale jak wielka jest skala jego popularności? Najlepiej świadczy o tym ilość danych, która przesyłana jest do użytkowników Netflixa.

Zbadała to firma Sandvine, która przyjrzała się dokładnie jak wygląda globalny ruch sieciowy. Przygotowany przez nią raport nie pozostawia wątpliwości co do tego, że to właśnie treści wideo stanowią największą część danych przesyłanych za pośrednictwem Internetu, a Netflix odpowiada za największą część danych wideo.

Według raportu Sandvine, jeśli chodzi o tak zwany downstream traffic, czyli wszelkie dane, które otrzymuje komputer, na pierwszym miejscu znajduje się właśnie Netflix. Popularny serwis strumieniujący filmy oraz seriale odpowiada aż za 15 procent globalnego ruchu tego typu i jest największym pojedynczym źródłem danych w Sieci.

Zaraz za nim znajduje się YouTube, który odpowiada za 11,4 procent ruchu, zaś wśród serwisów wideo Amazon Prime Video, ze swoim 3,7 procentowym udziałem, znajduje się daleko za nimi.

Dane te pokazują dobitnie dwie rzeczy. Po pierwsze, pozycji Netflixa na razie nie zagrożą pojawiające się coraz częściej konkurencyjne usługi strumieniowania wideo na żądanie, po drugie są największym dowodem na to, że HBO, oferując przez długi czas swoją usługę GO tylko za pośrednictwem operator kablowych, mogło popełnić największy błąd w swojej historii.

podobne treści