wynalazki

Za 3 dni NASA podłączy „nadmuchiwany” moduł do ISS

Już niebawem znacznie zwiększy się ilość dostępnego dla astronautów przebywających obecnie na ISS miejsca. Wszystko za sprawą eksperymentalnego pompowanego modułu BEAM, który ma zostać połączony ze stacją już za trzy dni.

BEAM to skrót od Bigelow Expandable Activity Module. Jak sama nazwa wskazuje, moduł ten został opracowany przez firmę Bigelow Aerospace, która już od dłuższego czasu zajmuje się opracowywaniem podobnych rozwiązań. Nigdy jednak wcześniej nie miała okazji przetestować swoich pomysłów w warunkach kosmicznych.

Testy modułu BEAM, który został dostarczony na ISS w ubiegłym tygodniu przez statek Dragon, potrwają dwa lata. W tym czasie astronauci przebywający na ISS będą sprawdzać ich stan, a przede wszystkim szczelność, kilka razy do roku. Według Bigelow Aerospace tego typu moduły, głównie dzięki swojej niewielkiej, w porównaniu do innych rozwiązań inżynieryjnych, masie, mogłyby docelowo bardzo przydać się podczas przyszłych wypraw w kosmos.

Proces instalacji modułu BEAM ma zająć około czterech godzin, a część wydarzenia będzie transmitowana na żywo przez NASA. Planowane „nadmuchanie” modułu nastąpić ma w maju i dopiero wtedy moduł osiągnie swoje pełne wymiary, które wynoszą niecałe 4 metry długości i 3 metry średnicy.

Zdjęcie: NASA/Bigelow Aerospace

podobne treści