news

Z poduszką powietrzną na konia

Upadek z wierzchowca może prowadzić do poważnych obrażeń.
Profesjonaliści zaczęli zatem zakładać kamizelki wyposażone w poduszki
powietrzne. Jak pisze NYTimes, jeźdźcy chętnie korzystają z kamizelek, które produkują dwie firmy: brytyjska Point Two Air Jackets oraz japońska Hot Air.

Podobne kamizelki stosowane są przez niektórych motocyklistów, ale w stadninach i na zawodach jeździeckich stanowią nowość. Kamizelka waży około kilograma i wkłada się ją na wierzch tradycyjnej, gąbkowej kamizelki ochronnej. Całość jest przyczepiona do siodła jeźdźca linką. Kiedy delikwent spada z konia, zerwana linka powoduje przekłucie pojemnika z dwutlenkiem węgla pod ciśnieniem, który wypełnia poduszkę w czasie od jednej czwartej do jednej dziesiątej sekundy. Zestaw kosztuje 390-700 dolarów, zaś obaj producenci chwalą się, że sprzedali już tysiące kamizelek. Dzięki nowemu zwyczajowi, upadek z konia rzadziej kończy się poważnymi obrażeniami, a profesjonaliści mogą szybciej wyzdrowieć i wrócić do walki.

Jeźdźcy stosują teraz nowy zwyczaj – przypominają sobie nawzajem, by nie zapomnieć o odczepieniu linki przed zejściem z siodła. Co się stanie, gdy ktoś o tym zapomni? „Słyszysz ‚puf’ i patrzysz na postać przy koniu zamienioną w pomarszczony pączek”.

[Joel Johnson/giz, NYTimes, zdjęcie: Fred R.Conrad/NYT]

podobne treści

  • crashyn

    japońskie kamizelki Hit-Air są w końcu dostępne w Polsce – można je kupić na allegro :)

  • saferide