naukanews

Z oceanów ucieka azot, a my nie wiemy, dlaczego

Naukowcy zauważają, że oceany oddają obecnie do atmosfery więcej azotu,
niż pochłaniają. To niedobrze, mówimy o pierwiastku niezbędnym do życia! Gdybyśmy chociaż wiedzieli, jaka jest
przyczyna tego zjawiska.

New York Times donosi, że oceanografowie wyruszyli na specjalną wprawę wzdłuż wybrzeży Chile. Naukowiec Alyson Santoro tłumaczy:

Niektóre szacunki mówią, że ilość azotu uciekającego z oceanów przekracza ilość wchłanianego o kilkaset miliardów kilogramów rocznie. Czy to oznacza, że tracimy azot? Prawdopodobnie nie, ale oznacza, że o obiegu azotu w oceanie wiemy naprawdę niewiele.

Santoro i pozostali naukowcy odbędą 35-dniową ekspedycje badawczą. Poruszają się na 90-metrowym statku naszpikowanym aparaturą pomiarową. Będą zbierać próbki wody w sześciu różnych miejscach, a następnie przyjrzą się ilości i rodzajom mikroorganizmów w cieczy, ponieważ właśnie te maleństwa wiążą azot w wodzie. Obecna wyprawa to tylko początek 5-letniego programu badawczego.

Azot dostaje się do oceanu jako opad z atmosfery, ze świeżą wodą z rzek oraz przyswajany z atmosfery przez mikroorganizmy, zwłaszcza bakterie i archeony. Obiektem zainteresowania badaczy jest teraz ten trzeci mechanizm. [NY Times, zdjęcie: Alyson Santoro]

podobne treści

 • Grrr

  A może winą jest to, że dostają azot i inne związki nie tylko z atmosfery.

 • test

  o raju – autorze – czy wiesz że azot stanowi 4/5 powietrza którym oddychasz?

 • snajper16ps

  @test o raju, a wiesz ze tu chodzi o oceany a nie powietrze?

 • malykura1

  Heh :) Ziemie rozpoczęła swój proces autodestrukcji :) Aktywność jądra ziemi wzmaga się :) z tąd niby efekt cieplarniany :) Nie możemy tego zbadać, bo zbadał już ktoś wnętrze słońca ?