newssamochody

Z Moskwy do Kazania autonomicznym samochodem Yandex

Firmy zajmujące się rozwojem technologii autonomicznych pojazdów nie mają w ostatnim czasie najlepszej prasy. Powtarzające się wypadki z udziałem Tesli czy śmiertelny wypadek z udziałem testowego samochodu Ubera ostudziły trochę entuzjazm zachodniej publiki. Tymczasem za naszą wschodnią granicą badania nad tą technologią dopiero nabierają rozpędu.

I to całkiem dosłownie, ponieważ Yandex pochwalił się ostatnio przeprowadzeniem testu, podczas którego autonomiczny samochód firmy przejechał samodzielnie grubo ponad 800 kilometrów w ciągu 11 godzin. Co ciekawe, nie był to przejazd na zamkniętym torze, a podróż prawdziwymi drogami z Moskwy do Kazania.

Według rosyjskiej firmy, samochód działał autonomicznie praktycznie przez cały czas podróży, a czuwający nad przebiegiem testu inżynier ani razu nie musiał w trasie przejmować kontroli nad kierownicą, pomimo deszczu, korków i zmiennych warunków drogowych.

Zebrane podczas wyprawy dane posłużą oczywiście do udoskonalenia systemu autonomicznej jazdy Yandex.Taxi, a testy będą prowadzone nadal, również w zimowych warunkach. Dmitrij Poliszczuk, który stoi na czele zespołu zajmującego się autonomicznymi samochodami firmy, uważa, że wprowadzenie autonomicznych samochodów firmy na rosyjskie drogi będzie technicznie możliwe w ciągu pięciu lat.

podobne treści