Wiadomość głównawynalazki

Z bioniczną nogą na szczyt Willis Tower

Dziś odbędzie się coroczny event SkyRise Chicago, którego uczestnicy mają za zadanie pokonać 103 piętra klatki schodowej Willis Tower, najwyższego budynku w mieście. W tym roku jednak bieg na szczyt wieżowca będzie miał szczególny wymiar – jeden z jego uczestników wchodzić będzie, korzystając z protezy sterowanej myślą.

Dwa lata temu inżynier Zac Vawter stracił prawą nogę w wypadku motocyklowym. Po wyjściu ze szpitala został podopiecznym Rehabilitation Institute of Chicago, instytutu badawczego, który zajmuje się opracowywaniem nowoczesnych protez. Podczas dzisiejszego biegu będzie testował najnowszy wynalazek RIC i reklamował imprezę, ponieważ bieg od czterech lat organizowany przez Rehabilitation Institute of Chicago, które również w ten sposób zbiera pieniądze na badania.

Proteza Zaca Vawtera jest niezwykła. Dzięki temu, że po amputacji nogi nad kolanem przeprowadzono kolejną operację, podczas której ocalałe nerwy zostały przymocowane do ścięgna udowego, dzięki elektrodom, może wykrywać napięcie w tych nerwach i odpowiednio do niego zareagować. Wystarczy myśleć o poruszaniu się by bioniczna proteza wykonywała odpowiednie ruchy. RIC była pionierem tego typu protez, pierwszy raz udało się ją zastosować siedem lat temu w przypadku amputacji przedramienia.

„Dla mnie największą różnicą jest to, że mogę chodzić po schodach tak jak każda inna osoba,” mówi Vawter. „Z moją standardową protezą muszę najpierw stawiać zdrową nogę a później ciągnąć za nią protezę. Z bioniczną nogą, sprawa jest prosta – chodzę po schodach tak samo jak kiedyś, mogę nawet pokonać dwa schodki za jednym razem.”

Program rozwoju bionicznych protez realizowany przez RIC finansowany jest w głównej mierze z grantu badawczego Departamentu Obrony, ale naukowcy chcieliby ostatecznie wprowadzić go na rynek. Do tej pory udało się wyposażyć około 50 pacjentów w podobne protezy.

Zac Vawter ma nadzieję, że dzięki udziałowi w tym wydarzeniu uda mu się zwrócić uwagę ludzi na zagadnienia, którymi zajmuje się RIC. Jego wspinaczka powinna zająć około godziny, w tym czasie będzie trzeba raz lub dwa razy wymienić akumulatory protezy.

Krótkie nagranie z przygotowań do wyczynu możecie zobaczyć poniżej.

[RIC via Gizmag, zdjęcie: Yahoo]

podobne treści