newswtf

YouTube uznało pożar Notre Dame za spiskowy materiał o 11 września

Automatyczne algorytmy, choć bardzo przydatne, nie zawsze działają tak, jak tego życzyliby sobie ich twórcy. Najnowszego dowodu na to dostarczył wczorajszy pożar paryskiej katedry Notre Dame, który przez YouTube został zaklasyfikowany jako fake news, który trzeba widzom wyjaśnić.

W ubiegłym roku YouTube rozpoczęło wprowadzanie funkcjonalności, która przy nagraniach na pewne tematy wyświetla prawdziwe informacje pochodzące z zaufanych źródeł takich jak na przykład Wikipedia czy Encyclopedia Britannica. Okno takie pojawia się więc na przykład przy nagraniu na temat lądowania na Księżycu, by użytkownik nie dał się zwieść teoriom spiskowym na ten temat.

Pomysł, by użytkownicy oglądając jeden materiał mogli sprawdzić fakty jest oczywiście szczytny, ale diabeł tkwi w szczegółach. W tym wypadku jest nim algorytm, który ma zaklasyfikować dane nagranie do tego, by wyświetlić przy nim zweryfikowane fakty.

Wczoraj wieczorem algorytm ten poległ klasyfikując relacje spod płonącej katedry Notre Dame jako kolejny spiskowy materiał na temat 11 września, który trzeba widzom objaśnić. Na szczęście dość szybko zorientowano się, że coś jest nie tak i funkcja została wyłączona.

Sytuacja pokazuje tylko, jak wielkim problemem są próby moderowania tak dużej ilości materiałów wideo, a wykorzystywane do tego celu algorytmy, choć bardzo pomocne, nie są jednak nieomylne.

Ilustracja: Twitter/Mike Murphy

podobne treści