internet

YouTube chce ułatwić życie twórcom

YouTube postanowiło dopieścić trochę twórców i zaprezentowało niedawno kilka nowości, które powinny przypaść do gustu youtuberom.

Zaprezentowane niedawno przez YouTube Creators nagranie ma zapoczątkować całą serię materiałów instruktażowych dla twórców wideo. Przygotowywane przez Google filmy szkoleniowe mają pojawiać się regularnie, choć firma na razie nie sprecyzowała, jak często będą one publikowane. Z pierwszego materiału możemy się jednak dowiedzieć, że twórców czekają zmiany, które powinny im się spodobać.

Pierwszą z nich jest zapowiedź wydania aplikacji, która umożliwi twórcom sprawdzanie statystyk ich filmów, nadzorowanie zysków i ogólnie dostęp do opcji, do których dostęp tej pory możliwy był jedynie za pośrednictwem desktopowej wersji YouTube’a. Biorąc pod uwagę, że na razie z poziomu zwykłej aplikacji YouTube można co najwyżej przejrzeć przesłane filmiki i je usunąć, jest to duży postęp.

Z punktu widzenia autorów nagrań ważniejszą zmianą jest zapowiedź poszerzania odstępnych metod zarabiania. Aktualnie Google płaci twórcom jedynie za reklamy wyświetlane przed filmikami lub w trakcie ich trwania. Co prawda w USA model ten sprawdza się całkiem nieźle, a najpopularniejsi zarabiają nawet kilka milionów dolarów miesięcznie, jednak świat nie kończy się na Stanach, a reklamodawcy w innych krajach nie są aż tak skłonni do tego, by reklamować się właśnie za pośrednictwem YouTube. Twórcy, którzy chcą żyć ze swoich nagrań, muszą więc samemu martwić się o sponsorów, albo prosić widzów o wsparcie. Z kolei to nie za bardzo odpowiada Google, ponieważ w ten sposób środki pieniężne omijają Mountain View. Dlatego Google zapowiedziało też wprowadzenie mechanizmu, dzięki któremu użytkownicy YouTube będą mogli w wygodny sposób wesprzeć wybranego przez siebie autora. Na razie firma nie zdradza szczegółów, ale można sobie wyobrazić, że może to przybrać formę specjalnego przycisku, dzięki któremu użytkownicy będą mogli przelać pewną kwotę pieniędzy na konto danego twórcy.

Zdjęcie: Flickr/jm3

podobne treści