newssamochody

Yandex tworzy własną autonomiczną taksówkę

Prace nad autonomicznymi samochodami toczą się w wielu miejscach na świecie, również za naszą wschodnią granicą. Do grona firm rozwijających tę technologię dołączył właśnie Yandex.

Rosyjska firma na świecie najbardziej znana jest z konkurencyjnej wobec Google wyszukiwarki, ale, tak jak samo Mountain View, nie ogranicza się do tylko do tego. Yandex jest też między innymi właścicielem przypominającej Ubera aplikacji. I, tak jak Uber, zakłada, że czasy, w których za kierownicami samochodów siedzieli ludzie, nieuchronnie zmierzają w przeszłość.

Dlatego Yandex postanowił zająć się także technologią autonomicznych pojazdów. I to od razu „z wysokiego C”, prezentując własny prototyp autonomicznej taksówki.

Co prawda Yandex nie zaprezentował niczego, czego byśmy już do tej pory nie widzieli (prototyp autonomicznej taksówki rosyjskiej firmy to Toyota Prius V, obłożona dodatkowymi czujnikami, z komputerem, na którym działają „własnościowe algorytmy”, mające pozwolić na płynne poruszanie się po drogach), ale wysyła jasny sygnał do inwestorów – mamy technologię, która działa.

Dmitrij Poliszczuk, który stoi na czele projektu rosyjskiego autonomicznego samochodu, podkreśla, że technologia ta ma potencjał, by w ciągu dekady zrewolucjonizować życie w miastach. Docelowo Yandex chciałby stworzyć całkowicie autonomiczny samochód, który mógłby sam wozić jego klientów. Ale do tego jeszcze długa droga.

Pierwsze testy na publicznych drogach mają rozpocząć się w przyszłym roku. Rosyjskie władze już wyraziły na nie zgodę.

podobne treści