samochody

Yamaha prezentuje robota sterującego motocyklem

Nad autonomicznymi samochodami pracują obecnie zarówno korporacje informatyczne jak i koncerny motoryzacyjne i zbrojeniowe. Yamaha poszła jednak w trochę innym kierunku, czego rezultatem jest robot, który porusza się na motocyklu.

Zbudowane przez Japończyków urządzenie nosi nazwę Motobot i powstał jako wspólny projekt dwóch działów korporacji – motoryzacyjnego i robotycznego. Z jego możliwościami można było zapoznać się podczas targów motoryzacyjnych, które w ubiegłym tygodniu odbyły się w Tokio. I już teraz są one imponujące.

Zbudowany przez Yamahę Motobot to błękitny robot, którego zadaniem jest prowadzenie motocykla. Na obecnym etapie prac japońscy inżynierowie musieli co prawda do pewnego stopnia zmodyfikować samą maszynę (tutaj motocykl Yamaha YZF-R1), ale docelowo robot ma móc prowadzić większość współczesnych wyścigowych jednośladów. I to w sposób nie odstający, a nawet lepszy od tego, czym mogą pochwalić się dzisiejsi mistrzowie dwóch kółek.

Dla japońskiej firmy Motobot to nie tylko okazja do pokazania swoich możliwości. Żeby robot mógł sprawnie prowadzić jednoślad, jego oprogramowanie musi być w stanie cały czas dokonywać subtelnych poprawek kursu. Na przykład biegi zmieniane są na podstawie podstawie stałej analizy pracy silnika. Firma twierdzi, że zamierza wykorzystać zdobyte podczas budowy Motobota doświadczenia do udoskonalenia swoich produktów, wśród których Japończycy wymieniają przede wszystkim motocykle oraz roboty przemysłowe. Ale to nie koniec, ponieważ Yamaha sugeruje też, że Motobot może stać się podstawą tworzenia „pionierskich przedsięwzięć biznesowych”. Na razie japońska firma milczy jednak na ich temat.

podobne treści