news

Yale znalazło świetne nowe zastosowanie dla NFC

NFC, czyli Komunikacja Bliskiego Zasięgu może służyć nie tylko do bezprzewodowego parowania głośników Nokii i dokonywania płatności z systemie Google Wallet. Yale znalazło jeszcze jedno bardzo wygodne zastosowanie dla gadżetów wyposażonych w tę technologię.

Firma zajmująca się produkowaniem zamków do między innymi drzwi stworzyła pierwszy zamek z wbudowanym NFC. By otworzyć lub zamknąć drzwi, w których go zamontowano, wystarczy zbliżyć do okolicy zamka swój telefon i to by było na tyle.

Yale podaje, że zamek oparty na NFC wykorzystuje działanie technologii elektronicznego Mobilnego Klucza, który jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji między smartfonem i zamkiem i sprawdza, czy klucz jest autentyczny.

Yale zaprezentowało swój najnowszy wynalazek na targach CEDIA 2011, lecz obawiam się, że sami nie skorzystamy z niego jeszcze przez długi czas. Obecnie tylko kilka telefonów na świecie obsługuje technologię NFC, a szkoda. [CE Pro, Geeky Gadgets]

podobne treści

 • rivanel

  Bateria Ci pada i nie możesz naładować bo ładowarka jest za zamkniętymi drzwiami :)

 • Vrixx

  Jakos to nie budzi mojego zaufania… A przynajmniej nie tyle co wielka, zardzewiala klodka gdzie klucz wazy pol kilo.

 • Anonim

  @rivanel – dokładnie. to już wolę RFID, przynajmniej bez baterii działa (gorzej gdy prądu braknie, ale z Yale też chyba kiepsko wtedy…)

 • kierowca.bcde

  Dziwne podniecenie… Jakby autorowi nie zdarzało się zapomnieć zabrać telefonu z domu. Przypominasz sobie 5 metrów za drzwiami, wracasz i… zonk. :)

 • koshin

  Dla wszystkich malkontentów, wtedy z głębokiej kieszeni wyciągacie klucz i otwieracie nimi zamknięte drzwi.