naukanews

XPrize zapowiada nagrodę dla zespołu, którego AI wygłosi przemówienie podczas konferencji TED

Co prawda algorytmy maszynowego uczenia się są coraz doskonalsze, wirtualni asystenci trafili do naszych smartphone’ów, a trzy lata temu chatbot po raz pierwszy przeszedł test Turinga, to do powstania prawdziwej sztucznej inteligencji nadal sporo brakuje. XPrize Foundation chciałoby podgrzać trochę atmosferę wokół badań z tego zakresu i zaoferowało nagrodę dla zespołu, którego AI jako pierwsze wygłosi przemówienie podczas konferencji TED.

XPrize Foundation postanowiło połączyć siły z Sapling Foundation, organizatorem konferencji TED, i wspólnie rzucić wyzwanie badaczom i entuzjastom sztucznej inteligencji na całym świecie – drużyna, której oprogramowanie będzie w stanie samodzielnie przygotować i wygłosić przemówienie podczas konferencji TED. Ma to być swego rodzaju „współczesna wersja testu Turinga”.

„W ciągu ostatniej dekady byliśmy świadkami niesamowitego postępu w dziedzinie maszynowego uczenia się oraz sztucznej inteligencji, ale tak naprawdę zarysowaliśmy tylko powierzchnię [tego zagadnienia]. Ten globalny konkurs ma pobudzić rozwój tej technologii na wielu obszarach (…), z których większości na razie nawet sobie nie wyobrażamy,” stwierdził Peter Diamandis, szef XPrize.

Zasady, na jakich współzawodniczyć będą ze sobą konkurencyjne zespoły, nie są jeszcze ustalone. Głównie dlatego, że w tej kwestii organizatorzy proszą o waszą pomoc. Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej każdy może wyrazić swoją opinię zarówno na temat tego, kto powinien oceniać wystąpienia sztucznych inteligencji, czy kto powinien wybierać tematy ich wystąpień, jak i tego, ile powinna wynosić główna nagroda.

podobne treści