biznes

Xiaomi straciło w pierwszym kwartale miliard dolarów

Ale jeśli ktoś myślałby, że to powstrzyma chińską firmę, byłby w błędzie. Znana doskonale na naszym rynku chińska firma Xiaomi kontynuuje podbój rynków światowych i przygotowuje się do wejścia na giełdę. A strata około miliarda dolarów w pierwszym kwartale tego roku tego nie zmieni.

Co więcej, w ogólnym rozrachunku firma i tak najprawdopodobniej wyjdzie na plus. Według projektu prospektu emisyjnego, przychody Xiaomi wyniosły w pierwszym kwartale tego roku aż 5,3 miliardów dolarów, choć w całym ubiegłym roku chińska firma zanotowała przychód w wysokości 17,9 miliarda. Jeśli trend ten się utrzyma, a nic nie wskazuje na to, by coś miało się zmienić, na koniec roku firma, pomimo straty w pierwszym kwartale, powinna zanotować zysk.

Obecnie Xiaomi jest czwartym największym producentem smartphone’ów na świecie. Co ciekawe, firma zdobyła taką pozycję nie mając praktycznie żadnej obecności na bardzo wartościowym, amerykańskim rynku. Może to być odczytywane jako kolejny dowód na niezwykle istotną pozycję chińskiej gospodarki dla światowej ekonomii. Xiaomi ma nadzieję, że emisja akcji na giełdzie w Hongkongu pozwoli jej zebrać około 10 miliardów dolarów.

Zdjęcie: Flickr/jonrussell

podobne treści