gry

Xbox One nie dla Polski

Pojedynek pomiędzy Xboxem One a PlayStation 4 można w zasadzie uznać za rozstrzygnięty. Przynajmniej w Polsce. Jeśli Microsoft nie zauważy niezadowolenia klientów i nie zmieni w radykalny sposób swojego podejścia, potencjalnych posiadaczy przyszłej generacji konsol po prostu przejmie Sony. I nie będzie się musiało nawet jakoś szczególnie wysilać – wystarczy, że nie powtórzy błędów Redmond. Czym więc sobie zasłużyło Sony na wygraną w przedbiegach w kraju nad Wisłą? Xbox One po prostu nie będzie tu działał.

Serio. Przynajmniej tak wynika z najnowszych rewelacji Microsoftu, które pojawiły się na stronie internetowej Xboxa. Z informacji dla osób, które jeszcze przed premierą chcą zamówić zabawkę Microsoftu, która pojawi się w sklepach przed świętami, wynika, że są kraje, w których konsola po prostu nie będzie działała. Nie chodzi o ograniczenia regionalne samych gier – konsola nie będzie działać.

Dlaczego? Cóż, jak dowiadujemy się od Microsoftu, do działania konsola „będzie wymagała konta na Xbox Live w kraju, który oferuje wsparcie dla Xboxa One” oraz „gry na Xbox One będą dystrybuowane i aktywowane tylko w konkretnych rejonach geograficznych.”

Tego drugiego można się było spodziewać, ale nie oznacza to jeszcze, że gra kupiona w jednym kraju Europy będzie działała w innym. Można spokojnie założyć, że te „regiony” będą się pokrywały z listą państw, w których Xbox One będzie wspierany. A z tym wcale nie jest dobrze. Co prawda Microsoft opublikował już listę tych krajów, ale jest to lista dość krótka. Zawiera 21 krajów, które będą wspierane w dniu premiery. Niestety nie ma na niej na przykład Polski. Więc żadne z nas nie spełni w tym roku pierwszego wymagania czyli konta na Xbox Live założonego z kraju, który wspiera konsolę. Co jest o tyle zabawne, że nie będziemy mogli jesienią zagrać w Polsce w Wiedźmina 3 na Xboxa One, ponieważ w Polsce konsola zadebiutuje później Wiedźmin 3 na tę platformę. Czyli w 2014 roku.

Odpowiedzi wsparcia technicznego Xboxa na pytania internautów potwierdzają tylko te przypuszczenia. W odpowiedzi na pytanie „co z prywatnym importem sprzętu z Wielkiej Brytanii do Polski”, pomoc Xboxa radzi czekać do czasu, aż konsola będzie „wspierana” w naszym kraju. W odpowiedzi na pytanie „co w sytuacji gdy ktoś założy konto w kraju, który jest wspierany, ale wyjedzie do kraju pozbawionego wsparcia”, Microsoft radzi zabrać ze sobą Xboxa… 360. Ręce opadają.

Tymczasem Sony ogłosiło, że w PlayStation 4 nie będzie żadnych ograniczeń regionalnych. Kolejny punkt dla Japończyków.

podobne treści