news

X-47B wylądował na lotniskowcu bez pomocy człowieka

Wczorajszy dzień zapisze się na trwałe w historii awiacji – eksperymentalny UCAS X-47B wylądował po raz pierwszy na pokładzie lotniskowca bez pomocy człowieka.

Po ponad sześciu miesiącach testów na pokładzie lotniskowców US Navy, wczoraj przyszedł czas na najważniejszą próbę, z którą X-47B poradził sobie znakomicie, stając się pierwszym bezzałogowym pojazdem latającym, który sam wylądował na pokładzie lotniskowca. A to nie jest wcale takie proste. Ani tanie, ponieważ eksperymentalny program, który właśnie się zakończył, kosztował w sumie 1,4 miliarda dolarów.

Oba zbudowane w ramach programu prototypy trafią najprawdopodobniej do muzeum, ale to wcale nie oznacza, że technologia, którą dzięki nim rozwinięto, zostanie odłożona na półkę. Wręcz przeciwnie – marynarka wojenna USA w przyszłym miesiącu ma zacząć zbierać oferty producentów, którzy będą chcieli zbudować dla niej gotowe do walki drony, mogące startować i lądować na lotniskowcach. US Navy planuje wprowadzić je do służby w ciągu za trzy do sześciu lat.

Pierwszy start X-47B

oraz pierwsze lądowanie

podobne treści