newswynalazki

X-47B rozpoczynają testy na lotniskowcu

Pierwsze dwa egzemplarze X-47B rozpoczęły testy na pokładzie lotniskowca USS Harry S. Truman.

X-47B to bezzałogowy, niewykrywalny dla radarów samolot US Navy, który zbudowano w oparciu o X-47A Pegasus. UAV produkcji Northrop Grumman przeszedł już pierwsze loty próbne, teraz czas na przetestowanie jego możliwości operowania na pokładach lotniskowców.

W tym celu na USS Truman przetransportowano pierwsze dwa egzemplarze X-47B wyposażone w haki do lądowania na lotniskowcach oraz składane skrzydła, dzięki którym zajmuje mniej miejsca w hangarach.

Zanim drona zostanie wystrzelona przy pomocy pokładowej katapulty, US Navy musi najpierw przetestować poruszanie się samolotu X-47B po pokładach okrętu. Choć UAV może latać samodzielnie, kołowanie przed startem odbywa się przy pomocy zdalnego sterowania. Technik, który steruje X-47B przed startem, kieruje pojazdem przy pomocy urządzenia zamontowanego na własnym ramieniu.

„Nikt jeszcze tego nie robił,” mówi Lt. Cmdr. Larry Tarver, oficer odpowiedzialny za samoloty na pokładzie USS Harry S. Truman. „Bezzałogowe pojazdy latające używane były już na całym świecie, ale X-47B jeszcze nigdy nie operował z pokładu lotniskowca. Podczas pracy na dtym samolotem wszystko prowadzone jest kropo po kroku ponieważ nie wiemy w jaki sposób zachowywać się będzie na pokładzie.”

W komunikacie prasowym dotyczącym testów US Navy twierdzi jednak, że „testy wykazały, że X-47B może kołować z precyzją, jakiej wymaga pokład startowy lotniskowca.” Nagranie z tych prób możecie zobaczyć poniżej.

[US Navy via Gizmag]

podobne treści