mobile

Wzór służący do odblokowania ekranu równie przewidywalny co słabe hasła

Co jakiś czas pojawiają się badania, których wyniki sugerują, że większość ludzi raczej dość swobodnie podchodzi do tematu haseł. Okazuje się jednak, że podobne wnioski dotyczą też wzorów, jakie stosowane są do odblokowywania ekranu urządzeń mobilnych z Androidem.

Android oferuje swoim użytkownikom kilka metod blokowania ekranu. Jedną z najbardziej popularnych jest odblokowywanie go przy pomocy wzoru. Okazuje się, że większość wykorzystywanych do tego celu wzorów jest równie bezpieczna, co hasła w stylu „12345”.

Badania na ten temat przeprowadzone zostały przez Marte Løge z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim. W swojej pracy przeanalizowała ona dane dotyczące próbki czterech tysięcy wzorów wykorzystywanych przez użytkowników do odblokowywania ekranów. Wyniki, które zostały przez nią zaprezentowane podczas niedawnej konferencji PasswordsCon w Las Vegas nie napawają optymizmem. Okazuje się (po raz kolejny), że statystycznie ludzie są bardzo przewidywalni, a wykorzystywane przez nich wzory są zwykle mniej więcej tak bezpieczne, co słabe hasła słownikowe.

Okazuje się, że aż 77 procent użytkowników rozpoczyna swój wzór od jednego z rogów ekranu. Dodatkowo w 44 procentach przypadków był to ten sam, lewy górny róg. Miejsce rozpoczynania wzoru, choć ważne, jest jednak mniej istotne niż ilość punktów, z których składa się kombinacja. W tym wypadku średnia dla całego badania wyniosła pięć, co przekłada się na nieco ponad 7 tysięcy możliwych kombinacji. Nie jest to dużo, ale co gorsza wielu użytkowników ogranicza się do wzorów zawierających jedynie cztery punkty, czyli trochę ponad 1,6 tysiąca kombinacji. Ponad 10 procent gestów przedstawiało np. litery powiązane w jakiś sposób z życiem badanych osób.

Badaczka poprosiła też uczestników badania o stworzenie nowych wzorów odblokowywania ekranu oraz wzorów dla wymyślonych aplikacji do zakupów i bankowości internetowej, dzięki czemu można było zobaczyć, w jaki sposób różne grupy zabezpieczają się w różnych sytuacjach. Co ciekawe okazało się, że relatywnie mało osób korzysta z wzorów posiadających osiem punktów, choć pojawiały się osoby, które ustaliły wzory liczące dziewięć punktów. Eksperyment pokazał też, że mężczyźni częściej wybierają dłuższe i bardziej skomplikowane wzory.

Badanie oczywiście nie jest w pełni reprezentatywne ponieważ przeprowadzono je na stosunkowo niewielkiej próbie osób, ale wyniki zdają się potwierdzać, że jeszcze sporo czasu musi minąć, zanim większość ludzi będzie korzystała z bezpiecznych wzorów zabezpieczeń.

podobne treści