naukanews

Wytypowano potencjalnych kandydatów na dziewiątą planetę

Co jakiś czas w astronomii powraca temat dziewiątej planety. Zwłaszcza po tym, jak niedawno opublikowano wyniki badań świadczących o tym, że rzeczywiście może ona istnieć. Teraz jednak udało się wytypować aż cztery obiekty, które mogą być właśnie nią.

Historia poszukiwań Planety X jest dość długa i obfituje w pomyłki, które z czasem okazywały się być czymś innym niż kolejną planetą w Układzie Słonecznym. Nie znaczy to jednak, że planeta taka nie istnieje, o czym świadczą opublikowane w ubiegłym roku badania, według których istnieją bardzo silne przesłanki teoretyczne na istnienie bardzo odległej, masywnej planety. Nie odkryto jej bezpośrednio, ale istnienie takiego obiektu wyjaśniałoby nietypowe orbity sześciu zaobserwowanych obiektów transneptunowych.

Problem w tym, że planeta taka, krążąca po eliptycznej orbicie, której średnia odległość od Słońca wynosiłaby około 600 jednostek astronomicznych, byłaby bardzo trudna do zaobserwowania.

Niecodzienne wyzwania wymagają niecodziennych rozwiązań. Takich jak na przykład zaangażowanie około 60 tysięcy wolontariuszy do dokładnego przejrzenia danych zebranych przez australijski teleskop Siding Spring SkyMapper. Wydarzenie, które organizowane było pod auspicjami Australian National University (ANU), trwało trzy dni i zaowocowało nie tylko wytypowaniem aż czterech potencjalnych kandydatów na Planetę X, ale też sklasyfikowaniem ponad czterech milionów innych obiektów.

„Dzięki pomocy dziesiątków tysięcy oddanych wolontariuszy, którzy przejrzeli setki tysięcy obrazów zebranych przez SkyMapper, w ciągu trzech dni udało nam się dokonać tego, co zwykle zajmuje cztery lata,” wyjaśnia Brad Tucker z ANU.

Wytypowane wstępnie obiekty mają oczywiście zostać przebadane dokładniej przez zespół astronomów z ANU, którzy będą starali się potwierdzić lub zaprzeczyć temu, że jeden z nich jest hipotetyczną dziewiątą planetą. Poszukiwania prowadzone we współpracy z internautami z całego świata trwają nadal, a każdy może do nich dołączyć na stronie projektu.

Zdjęcie: Flickr/bcs78

podobne treści