design

Wystarczy grawitacja, by złożyć ten stół

Pracujący w Amsterdamie specjalista od wzornictwa przemysłowego Robert van Embricqs proponuje meble, które transportuje się w zupełnie płaskim opakowaniu. Zupełnie jak pewna szwedzka marka meblowa! Różnica polega na tym, że stół i krzesło zaprojektowane przez Holendra wystarczy podnieść z podłogi. „Składanie” odbywa się w ten sposób, że z prostej deski wysuwają się nogi.

Van Embricqs rozpoczął od stworzenia rozkładanego stołka oraz krzesła, aż wreszcie zaprojektował wyjątkowo elegancki Rising Table, „Powstający” stół. Po złożeniu (rozłożeniu?) w środku blatu pojawia się wgłębienie, gdzie można umieścić np. owoce.

Designer podkreśla, że podczas projektowania inspirował się przekształceniami, jakie można zaobserwować w przyrodzie. Dodaje też, że stół byłby bardzo tani w produkcji masowej, najwyraźniej chcąc skusić inwestora.

Van Embricqs tłumaczy, że nie lubi kompromisów:

Funkcjonalność we wzornictwie nie musi oznaczać obciążenia konformizmem, a na pewno nie oznacza, że wszystko będzie przewidywalne. Rising Table odrzuca rozpowszechnione przekonanie, że stół to banalna płaska powierzchnia podtrzymywana przez cztery nogi.

[Robert van Embricqs, Architizer]

podobne treści