news

Wykrywacz metali pomógł znaleźć antyczne monety

Dave Crisp, na co dzień kucharz, ma niecodzienne hobby – włóczy się po okolicy z wykrywaczem metali. Znajomi uważali to zapewne za nieszkodliwe wariactwo, dopóki Dave nie natrafił na 52,5 tysiąca monet z czasów rzymskich. Monet, które jak najbardziej można dziś spieniężyć.

Crisp przechadzał się z wykrywaczem po polu nieopodal miejscowości Frome w angielskim hrabstwie Somerset, gdy maszyna zaczęła wydawać upragniony dźwięk: biiip! Pod ziemią znajdowało się naczynie z tysiącami monet. Dave zrobił, co należało – gdy zorientował się, jakiego rodzaju przedmioty znalazł, wezwał na pomoc archeologów, którzy wydobyli z ziemi tysiące wykonanych ze srebra lub brązu krążków. W tym 766 szczególnie wartościowych monet, na których uwieczniono wizerunek Karauzjusza, rzymskiego generała, który w latach 286-293 n.e. sprawował władzę na części Wysp Brytyjskich i Galii z mocy Imperium Rzymskiego.

Muzealnicy z British Museum powiedzieli, że to jedno z największych tego typu znalezisk na terytorium Wielkiej Brytanii w historii. Crisp będzie się musiał podzielić zyskami ze sprzedaży monet z rolnikiem, na którego ziemi dokonał odkrycia. Wartość znaleziska ocenia się na 250 tysięcy funtów, więc na nowy wykrywacz wystarczy.

Tutaj można znaleźć więcej zdjęć.  [Kyle VanHemert/giz, Daily Mail, CNN]

podobne treści

  • looneytoons

    A w Polsce dostałby figę i uścisk ręki prezesa, a nie kasę.

  • Anonim

    No właśnie, zastanawia mnie ile takich Polskich znalezisk po cichu wyjechało sobie do bardziej liberalnych krajów. W końcu po co przyznawać się do znalezienia skarbu skoro i tak państwo w całości go odbierze. Ile „dóbr kultury” mogliśmy stracić przez durne prawo.