news

Wyhoduj sobie nową skórę w spreju w warunkach domowych

Po doznaniu poważnych poparzeń często potrzebny jest przeszczep skóry – najlepiej własnej. Przygotowanie tkanek do przeszczepu dotychczas zarezerwowane było dla wyspecjalizowanych laboratoriów, ale z zestawem ReCell firmy Avita Medical to się zmienia.

Pobrane ze skóry pacjenta keratynocyty i melanocyty mnożą się w specjalnym roztworze. Już po 30 minutach jest ich 80 razy więcej i można je nanieść na zranione miejsce przez opryskiwanie. Na skórze pacjenta komórki nadal rosną, tworząc nową tkankę. Część procesu, która trwałaby w laboratorium, odbywa się więc od razu na skórze pacjenta.

Pisaliśmy już o tej technologii, ale dotychczas wykorzystywano ją tylko w wyspecjalizowanych placówkach medycznych. Teraz dostępna jest nie tylko warunkach klinicznych.

Metoda ma same plusy – szybkość hodowania komórek, równomierne nanoszenie komórek za pomocą dyszy oraz korzyści płynące z każdego autoprzeszczepu, czyli brak ryzyka odrzucenia przeszczepu i zarażenia się czymś od dawcy. Ponadto szybsze zamknięcie rany przyspiesza gojenie i zmniejsza ryzyko powstania blizn.

Zestaw ReCell kosztuje mniej niż równowartość 100 złotych. Został już dopuszczony do sprzedaży w Europie, Australii i Kanadzie. [ReCellPopular Science]

podobne treści

  • zniesmaczony

    Na początku lekko zszokowany powiedział (biorę to), potem się zastanowiłem i pomyślałem 100zł? Nie ma szans no i oczywiście… zestaw kosztuje/kosztować będzie $1200 czyli ~4000zł

  • xXx

    zniesmaczony – nie bój! Za pośrednictwem gizmodo.pl kupisz za „mniej niż równowartość 100 złotych”. Pzdr. ;)