naukanews

Wygląd przestępcy z DNA

Jak wyglądał przestępca? To jedno z podstawowych pytań, jakie zadają śledczy. Być może nie będą już musieli szukać na nie odpowiedzi w wadliwej pamięci świadków. Możliwe, że już za kilka lat będą potrafili rekonstruować wygląd twarzy na podstawie DNA.

Przestępca może łatwo ukryć twarz. Ale rzadko się zdarza, by na miejscu przestępstwa nie pozostawił swojego DNA. Łańcuchy genów występują wszędzie – w krwi, ślinie czy włosach. Jednak by rozpoznać go na tej podstawie, śledczy muszą pobrać DNA bezpośrednio od sprawcy, bądź mieć je zapisane w bazie danych. To się może jednak już wkrótce zmienić.

Co DNA mówi o wyglądzie?

W naszych genach zapisane jest bardzo dużo, w tym nasz wygląd zewnętrzny. Za pomocą zestawu aminokwasów DNA koduje naszą konstrukcję czy procesy życiowe. To wiemy. Problemem jest jednak znalezienie klucza i zrozumienie, jak konkretny zestaw genów przekłada się na kolor oczu czy kształt nosa.

Naukowcy są jednak bliżsi znalezienia tego klucza, niż myślicie. Kilka lat temu odgadli wygląd Eskimosa, który zmarł 5000 lat temu. Na podstawie kępki jego włosów ustalili, że miał ciemną skórę i włosy, brązowe oczy, najprawdopodobniej był krępej budowy ciała i tendecję do łysienia. Na rysunku na górze przedstawiona jest artystyczna wizja jego wyglądu.

Rozpoznawanie przestępców

Oczywiście do rozpoznania dokładnego wyglądu człowieka jeszcze trochę brakuje. Ale kilka grup badawczych już nad tym pracuje. Głównym problemem są podróże i mieszanie się ludzi pochodzących z różnych regionów świata.

Co więcej, DNA nie „zapisze” wpływu środowiska na wygląd człowieka. A ten może zostać nawet drastycznie zmieniony w trakcie ludzkiego życia. Dodatkowo, jest wiele sposobów na zmianę naturalnego wyglądu – od farbowania włosów, po operacje plastyczne.

Dlatego naukowcy sądzą, że dane o wyglądzie uzyskane z DNA stać się mogą jedynie uzupełnieniem dotychczasowych metod śledczych. Ale uzupełnieniem potencjalnie bardzo przydatnym. [io9 na podstawie Popular Science, Nature i Scientific American]

podobne treści