Wiadomości promowanewynalazki

Wydrukowany most stanie w Amsterdamie

W Amsterdamie znajduje się obecnie około 1300 mostów. Wkrótce dołączyć ma do nich kolejny. Ten jednak będzie wyjątkowy, ponieważ ma zostać wydrukowany w 3D.

W ubiegłym roku pisaliśmy o holenderskim Joris Laarman Studio, które stworzyło robota MX3D-Metal, zdolnego do drukowania skomplikowanych metalowych obiektów. W ciągu roku Holendrzy nie próżnowali i, już pod marką MX3D, zamierzają wydrukować w Amsterdamie cały most, by dowieść, że opracowana przez nich technologia jest użyteczna również w większej skali.

Most ten raczej nie będzie należał do największych na świecie, ale nie o rozmiar tu chodzi. Jego budowa będzie nie tylko dzięki temu, że opracowane przez MX3D technologia „antygrawitacyjnego wytwarzania warstwowego” (oczywiście to tylko nazwa i nie ma nic wspólnego z „antygrawitacją”) pozwala na tworzenie na bieżąco metalowych elementów, które w bardzo dużym stopniu są w stanie podtrzymać swój własny ciężar, ale również dzięki temu, że ich drukarka to dysza zamontowana na ramieniu robota.

W zamyśle MX3D dwie, lub więcej, takich drukarek miałoby stanąć na przeciwległych końcach kanału i rozpocząć drukowanie mostu, by spotkać się w połowie drogi. Wydarzenie ma rozpocząć się we wrześniu tego roku i będzie otwarte dla publiczności.

„Doszliśmy do wniosku, że most łączący brzegi starego kanału będzie świetną metaforą symbiozy nowoczesnej technologii i historii miasta. Pozwoli pokazać to, co najlepsze w obydwu światach,” tłumaczy Joris Laarman, który projektuje most. „Mocno wierzę w przyszłość cyfrowej produkcji i lokalnego wytwórstwa – to nowa forma rzemiosła. Most dowiedzie też, że technologia druku 3D w końcu dojrzała do tworzenia dużych funkcjonalnych obiektów z trwałych materiałów, pozwalając jednocześnie na dużą swobodę projektowania.”

Zdjęcie: MX3D

podobne treści