internetwtf

Wydajcie nam pirata, wyślemy wam dotacje na rozwój

Gottfrid Svartholm, jeden z założycieli The Pirate Bay, został ostatnio zatrzymany przez władze Kambodży. Po części sam jest sobie winien – nie stawił się w szwedzkim zakładzie karnym by odsiedzieć swoje 12 miesięcy więzienia, dlatego Szwecja wysłała za nim międzynarodowy list gończy.

Z drugiej strony akurat ten kraj wydawał się być dla niego idealnym miejscem do ukrycia ponieważ Kambodża i Szwecja nie mają podpisanej umowy o ekstradycji. Jednak wczoraj władze w Phenom Penh zgodziły się wydać Svartholma. I dobrze na tym wyjdą.

Oba kraje ogłosiły wzmocnienie „wzajemnych więzi”. Wzmocnienie to przekłada się na całkiem konkretne pieniądze – ponad 59 milionów dolarów w postaci pomocy, która w ciągu dwóch lat ma zostać przekazana na „demokratyczny rozwój, prawa człowieka, edukację i walkę z globalnym ociepleniem” w Kambodży. Choć dla zwykłego człowieka są to ogromne pieniądze, w skali kraju jest to kropla w morzu potrzeb. Kropla, która spada dokładnie dzień po tym, jak Phenom Penh zgodziło się po prostu deportować założyciela The Pirate Bay do Szwecji.

Zbieg okoliczności?

[TorrentFreak]

podobne treści