newsWiadomość główna

Wyciekły rosyjskie plany podboju kosmosu – mars w 2050?

Zdawało się, że Rosjanie mają wystarczająco dużo problemów na ziemi, aby szukać nowych i bardzo kosztownych w przestrzeni. Jednak według dokumentu jaki wyciekł z rosyjskiej agencji kosmicznej Ruscosmos, ich plany są bardzo ambitne i sugerują kolejny wyścig z USA – tym razem na Marsa. 

Według dokumentu, który najwyraźniej jest szkicem rosyjskich planów, istnieją plany uruchomienia pomiędzy 2020 a 2030 wielozadaniowej stacji kosmicznej – już po zakończeniu finansowania projektu międzynarodowej stacji kosmicznej ISS w 2020. Ma być to wstęp do stworzenia do 2037 roku „kosmicznej fabryki”  – w której składane będą statki dla misji księżycowych i marsjańskich. Równolegle, po 2020 roku w planach pojawiają się „komercyjne” projekty stacji kosmicznych, finansowanych przy współpracy z zagranicznymi inwestorami  – tak badawczych jak i „turystycznych”.

Jednocześnie pomiędzy 2025 a 2050, ma rozpocząć się program budowy stałej bazy na księżycu. Zakładający m. in. umieszczenie na orbicie naszego satelity stacji kosmicznej i budowę stałej bazy na powierzchni. Jest to z resztą część przygotowań do najbardziej ambitnego skoku w historii ludzkości – z Księżyca na Marsa. Eksploracja Marsa jest planowana na lata 2035-2050, a jej ostatecznym celem również ma być założenie tam stałej bazy.

Tak rozbudowane i ambitne plany sugerują, że przed nami kolejny wyścig kosmiczny – jednak sugerowałbym patrzyć na tą informację z przymrużeniem oka. Tak Rosja jak i USA mają teraz całą masę poważniejszych problemów, więc ambitne plany mogą rozbić się o cięcia budżetowe. A co jeszcze ważniejsze – żaden plan nie przetrwał jeszcze konfrontacji z przeciwnikiem. Jednakże skala wciąż robi wrażenie, miejscami zahaczając o Science Fiction.

Obowiązkowo przeklikajcie się przez wizualizację przygotowaną przez agencję RiaNovosti.

podobne treści