news

Wyciekły nagie zdjęcia z sądowych skanerów

Obywatele USA poddawani kontroli osobistej na lotniskach oraz w urzędach publicznych słyszą obietnice, że zdjęcia z wielkich skanerów rentgenowskich zostaną zniszczone i nie zobaczy ich żadna niepowołana osoba. Czyżby?

Redaktorzy amerykańskiego Gizmodo dotarli do zdjęć wykonanych w punkcie kontroli osobistej w budynku Sądu Federalnego na Florydzie. Fotografie zostały upublicznione po tym, jak pojawiła się wiadomość o tym, że nie zostały usunięte. Zostały znalezione w pamięci skanera oddanego do producenta w Orlando na Florydzie. Łącznie zdjęć jest 35 tysięcy. Strzegący sądy funkcjonariusze Marshals Service nie powinni przechowywać ani jednego. Każda osoba obsługująca urządzenie jest prawnie zobowiązana do usuwania zdjęć po kontroli.

Publikacja zdjęć jest kontrowersyjnym posunięciem, lecz dziennikarze chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na zagrożenie dla prywatności i prawa do ochrony wizerunku. Zwracając się do Amerykanów, piszą: „następnym razem mogą wyciec zdjęcia wasze lub waszej rodziny”.

Często piszemy o skanerach w kontekście lotnisk, ale prawda jest taka, że ten środek bezpieczeństwa jest stosowany w wielu innych miejscach. Skuteczność owych maszyn jest poddawana w wątpliwość, ale najwięcej kontrowersji budzi fakt, że kontrola oznacza każdorazowe obnażenie się przed osobą obsługującą maszynę. Jeśli obrazy nie zostaną usunięte z pamięci skanera, także obnażenie się przed społecznością internetową.

podobne treści

  • borax11

    co jest zaznaczone w kwadracikach ?