wynalazki

Wychylanie ciała może być lepszym sposobem na sterowanie dronami niż kontrolery

Jeżeli należycie do osób, które w trakcie gry instynktownie przechylają się przy skręcaniu, szwajcarscy badacze mają dla was dobrą wiadomość. Okazuje się, że wykorzystywanie ruchów ciała do kontrolowania lotu dronów jest znacznie efektywniejsze niż wykorzystywanie kontrolerów.

Zespół badaczy z Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL) badał sposoby na sterowanie dronami podczas lotu. W tym celu monitorowano ruchy ciała siedemnastu ochotników, którzy śledzili za pomocą gogli VR lot drona przez symulowane tereny, a z których każdy na korpusie miał umieszczone 19 markerów.

Na podstawie tych obserwacji, szwajcarscy badacze doszli do wniosku, że do kontrolowania drona wystarczą jedynie cztery znaczniki na korpusie.

Ale to nie wszystko. Sterowanie za pomocą ruchów własnego ciała ma być znacznie dokładniejsze niż pilotowanie przy pomocy joysticka czy zwykłego kontrolera.

„Wychylanie ciała daje uczucie, jakbyśmy rzeczywiście latali,” mówi Jenifer Miehlbradt z EPFL, główna autorka badania. „Joysticki zaś to urządzenia, które co prawda są proste, ale wymagają dużej wprawy, a precyzyjne kontrolowanie za ich pomocą odległych obiektów może być wyzwaniem.”

Szwajcarscy badacze chcieliby rozwinąć swoje odkrycie i opracować odpowiednie urządzenia peryferyjne i oprogramowanie, które pozwolą w wygodny sposób kontrolować drony za pomocą ruchów ciała.

podobne treści