nauka

Wychodzi na to, że jednak nie da się przetrwać wybuchu atomowego wewnątrz lodówki

Ze wszystkich dziwnych rzeczy, które pojawiły się w filmie Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki – a jest ich sporo – scena wybuchu bomby atomowej była chyba najbardziej krytykowana przez fanów. I, zaskakująco, okazuje się, że jest ona niemożliwa. Co?

Dr David Shechner przeanalizował tę scenę, tak jak i cały film, z naukowego punktu widzenia. Po przebiciu się przez wyliczenia dotyczące energii wybuchu jądrowego oraz wytrzymałości lodówki, doszedł do wniosku, że filmowcy nie odrobili zadania domowego.

Ale, pomijając wszystkie wyliczenia, Shechner stoi także na stanowisku, że scena rozsierdziła fanów z powodu charakteru głównego bohatera. Fabuła poprzednich filmów skupiała się na czasach, które nostalgicznie uważamy za bardziej niewinne. W tym kontekście popisy kaskaderskie Indiany Jonesa wydają się być przesadzone i infantylne. Jednak zagrożenie ze strony głowic jądrowych, jak i całe wspomnienie Zimnej Wojny, zakorzenione jest mocno w pamięci statystycznego kinomana. Dużo mocniej niż, na przykład, wyskakiwanie z samolotu z dmuchaną tratwą ratunkową.

[Overthinking It via Slashdot]

podobne treści

 • Blablablowo

  co to za gówno? 

 • Miszkaaaa

  Jak będę chciał przeczytać sobie artykuł na gizmodo.com, to sobie wejdę i przeczytam, a nie jakiś nieudolny google translate. Co to za gówno!

 • http://twitter.com/mnemon81 mnemon81

  To chyba byl tlumacz za 5zl na godzine, masakra. Mam nadzieje ze nie tlumaczy dokumentow. wstyd

 • Arturek1

  nie rozumiem o co kaman, napisane poprawnie..

 • Ibisal

  fajna figurka, choć mr Jones wygląda trochę jak dziad wstający z ławki w Central Parku…

 • Iizibell88

  W jakim to języku jest napisane ? Oo

 • Tolo

  Czy redaktor tego artykułu nie pracuje też dla wp ? Co to za masakra !? Hard

 • Qwerty

  to pan 
  Andrzej Spyra to tłumaczył on propaguje palenie tytoniu i na zdjęciu chce wyglądać jak Marek Hłasko

 • Trochelogiki

  w ameryce kazdy wie ze bomba atomowa rozpierdziela wszystko poza lodówkami naszczęscie maja naukowców którzy wyjasnili ze lodówki nie sa wcałe odporne na działanie eksplozji nuklearnej nie nie należy sie w nich chować lepiej wejść pod stół, czasami zastanawiam się w jaki dziwny ten swiat…