news

Współczesna reakcja na próbę samobójczą: kręcimy to!

Obserwatorzy incydentu w nowojorskim metrze nie wiedzieli, jak pomóc kobiecie, która położyła się na torach. Nie omieszkali jednak wyciągnąć telefonu i utrwalić zdarzenia.

Na peronie zapanował chaos i rozbrzmiewały odgłosy paniki. Dopiero po chwili jedna z obserwatorek wydarzenia nakłoniła samobójczynię do wstania.

Widzimy takich nagrań coraz więcej. Rzadko zastanawiamy się, kto w dramatycznej sytuacji sięgnął po aparat komórkowy. Dlaczego tak wiele osób sięga utrwala wydarzenie, zamiast pomóc, dzwonić po policję, straż pożarną, uciekać? Jest to odruch obywatelskiego obowiązku czy tania ekscytacja, żądza sławy, chęć zyskania wynagrodzenia?

Zupełnie inaczej ma się rzecz w miejscach, w których wolność słowa jest ograniczana. Podczas antyrządowych protestów w Teheranie w czerwcu 2010 roku zginęła Neda Soltani. Gdy na YouTube pojawił się amatorski filmik przedstawiający jej śmierć, zdjęcie jej zakrwawionej twarzy stało się symbolem opozycji. Jury konkursu World Press Photo wyróżniło kard z filmu i dopuściło po raz pierwszy amatorów do uczestnictwa w konkursie.

​[Gawker, AnimalNY, Polish Culture]

podobne treści

 • cobain

  Nic nadzywaczajnego w dzisiejszych czasach. dopuki znajdzie się ktoś kto zapłaci za takie nagranie doputy znajdą się ludzie którzy takie rzeczy bedą nagrywać.

 • herhor

  ale po co pomagac samobójcom?
  Skoro ktos jest tak glupi, ze sam chce sie zabic, to prosze bardzo!
  Bedzie mniej glupich!

 • Mateusz Rodak

  Przypomina mi się ojciec Stana w jednym z odcinków South Parku gdy kupił sobie nową kamerę i wszędzie napierdzielał z kamerą. Na miasto wkroczyły wielkie potwory – świnki morskie i był wielki chaos, wszystko niszczyły, zabijały itd a ten to wszystko kręcił. Amerykanie są generalnie głupim narodem i tyle (podkreślam ‚generalnie’, taki jest ich stereotyp i tyle, tak jak Polak – pijak i złodziej).

 • SPIERDALAJ

  Szkoda by było debila żeby go pociąg metra rozjechał.

 • stara_kurwa

  Biały mu pomógł żaden czarny mu nie pomógł.

 • Dawid Krysiak

  chciał popełnić samobójstwo? W czym problem? Wszyscy powinni się do niego plecami odwrócić, by nie być jego publicznością. Skoro nie wolno bezdomnego w USA zmusić by przyjął koc w zimie, czy udał się do schroniska w największe mrozy, to czemu zmuszono gościa do dalszego, bezsensownego życia (jeśli ktoś targa się na swoje życie, to chyba jest ono bezsensowne).

 • kindof

  Co za prymitywne komentarze, jacy ludzie je piszą skoro nie rozumieją że jedną z ról cywilizowanego społeczeństwa jest wspieranie osób które chwilowo utaciły wiarę.
  herhor piszesz że ktoś taki jest głupi, a ja zastanawiam się czy kiedykolwiek osiągniesz poziom w którym zrozumiesz jak płytkie jest Twoje rozumowanie. Nie znasz nawet powodów dla których ta osoba targnęła się na życie.
  Dawid, nawet z czysto pragmatycznego punktu widzenia, nie można pozwolić żeby ktoś popełnił samobójstwo, jeżeli patrzysz już na to tak całkiem bez znieczulenia to miej świadomość że śmierć każdej osoby to strata dla państwa około 1-4 milionów dolarów. W tym względzie rzeczywiście bezdomny i bezrobotny jest bezwartościowy, ale zakładając że większość samobójstw popełniają osoby o statusie społecznym nie gorszym niż Twój należy chronić ich życie dla dobra ogółu.
  Ważne jest też wypracowanie metod pomocy takim osobom, kiedy to często jest wyłącznie chwilowa depresja, seria życiowych niepowodzeń, czy inny ciężar który w każdej chwili może spaść na każdego z nas.
  W określonych warunkach byłbym w stanie doprowadzić każdego z Was do stanu w którym błagalibyście o śmierć, wtedy byście się przekonali że to nie kwestia słabości danej jednostki, a słabości istoty ludzkiej sameg w sobie, która jest niedoskonała.

  W XXI wieku nasza cywilizacja powinna być na tyle rozwinięta by czyjakolwiek śmierć nie była nawet rozpatrywana jako rozwiązanie jakiegokolwiek problemu.

  Jednak po Waszych postach widać że trzeba będzie poczekać do XXII lub jeszcze dłużej. Tak, wiem, za długie i nie chce Wam się czytać :)))

 • e

  przeraziła się tym co robi tusk?